Na úvod jen vysvětlení: v zásadě existuje dvojí forma neštovic. Neštovice plané a neštovice pravé. Druhá forma již patří k onemocněním tzv. eradikovaným, tedy vymýceným na celém světě. Virus pravých neštovic je uchováván v současné době jen v laboratořích pro případ, že by došlo opět k objevení se nemoci a bylo by nutno znovu vyrobit účinnou očkovací látku. Následující řádky se tak týkají neštovic planých.
Loni jsme začali tyto průkazy distribuovat v porodnicích, letos jsou postupně prostřednictvím zubních lékařů předávány i dětem ve věku 2 - 6let. Jsme si vědomi, že správné návyky získává dítě právě v předškolním věku. Bohužel se množí případy, kdy rodiče nemohou nalézt zubního lékaře pro své dítě," vysvětluje MUDr. Jiří Pekárek, prezident České stomatologické komory.
Lékaři raději ošetřují dospělé a nemají povinnost registrovat dětské pacienty. Navíc počet zubních lékařů klesá a podle prognóz bude klesat i nadále. Zdá se, že krize je nevyhnutelná a podaří se ji překonat tak během7 - 8let," říká Pekárek." Dlouho už voláme povýšení počtu absolventů zubního lékařství. Jednáme také o možnostech rekvalifikace z oboru všeobecné lékařství." Podle MUDr. Pekárka dále v ČR chybí národní program prevence tvořený nezávislými odborníky." Je to úkol ministerstva zdravotnictví, ale zatím se v tomto ohledu nic neděje," stěžuje si prezident komory.
Studie prokázaly, že zubní kaz je způsoben bakteriemi, zejména Streptococcus mutans, které se přenášejí prostřednictvím slin na dítě již v kojeneckém věku. „Je důležité, aby se prevencí kazu u svého dítěte zabývala již těhotná žena,“ vysvětluje MUDr. Romana Ivančaková, dětská stomatoložka z Hradce Králové. „Podstatné také je, aby rodiče s dítětem navštívili zubního lékaře nejpozději do 1. roku věku. Význam prvního vyšetření spočívá v navázání kontaktu s dítětem, rodiče též obdrží informace jak správně pečovat o dětský chrup a lékař získá důležité anamnestické údaje."
Jak ale zdůrazňuje MUDr. Ivančaková, v prvních letech života dítěte záleží především na tom, jak o zuby svého dítěte pečuje maminka. Zejména by se měla vyvarovat olizování dudlíku či lžičky a dalších nešvarů, při nichž dochází k přenosu bakterií. Pokud má budoucí maminka zájem zjistit, jaké je riziko tohoto přenosu na dítě, může si u svého zubního lékaře nechat udělat test (Dentocult), který hodnotí množství bakterie Streptococcus mutans, v dutině ústní.
Chcete mít jistotu, že se ve vašich ústech nevyskytují bakterie zubního kazu? Požádejte lékaře o provedení mikrobilologického testu.
Přidat nový komentář