Uplatnění laserových technologií znamenalo výrazný pokrok v mnoha oblastech medicíny, což beze zbytku platí i o oftalmologii. Pokroky v očním lékařství a medicíně vůbec jsou dlouhodobě úzce spjaty s vývojem nových přístrojů, jejichž zavedení do praxe následně umožňuje vypracování progresivních diagnostických a terapeutických postupů. Nejinak tomu bylo i s lasery, které záhy zaujaly významné místo v léčbě mnoha očních nemocí a v poslední době se uplatňují i při vyšetřování.
Oči jsou v tomto období jedním z nejohroženějších orgánů. I když podle statistik vedou zranění rukou a prstů, poranění očí má častěji fatální následky. Největší hrozbou jsou amatérské ohňostroje. Nepřibližovat se k rachejtlím však nemusí stačit. Nejvíce zraněných totiž bývá právě mezi přihlížejícími neodborně připravených ohňostrojů. Oči by měly být chráněny i u otevírání novoročního sektu anebo předvánočního úklidu.
K oslavám nového roku ohňostroj neodmyslitelně patří. Že neodborné provedení může vést spíše ke katastrofě než k úspěšnému vstupu do nového roku, ví každý. Málokdo si však uvědomuje, že nebezpečné může být i pouhé pozorování této novoroční atrakce. Podle průzkumů většina obětí, které utrpí poranění oka, je právě z řad přihlížejících.
„Pyrotechnika je nebezpečná zejména vysokou teplotou. I nepatrné odletující jiskry mohou oko závažně poranit. I když se samotného odpalování ohňostroje neúčastníte, je důležité dodržovat dostatečnou vzdálenost. Ideální je odstup až několika desítek metrů,“ popsal Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini. Při pozorování ohňostroje rozhodně nejsou od věci ochranné brýle. Rozžhavený popílek totiž může snadno oko popálit.
„Popel kromě kůže na očním víčku může popálit spojivku či rohovku. Právě popálení rohovky patří k těm nejhorším, způsobit může i trvalé oční vady, v krajním případě slepotu,“ upozornil Pavel Stodůlka.
Na oči je třeba dávat pozor i při předvánočním úklidu
„Savo a jiné chemikálie určené k úklidu mohou oči také popálit. Obvykle dojde jen k podráždění spojivek a postačí oko vypláchnout vodou. Ale při opravdu neopatrném zacházení můžete přijít i o zrak,“ vysvětlil Pavel Stodůlka.
Nebezpečný může být i obyčejný špunt od sektu
Před otevíráním je třeba sekt důkladně vychladit, zátka pak vyletí s menší prudkostí.
„Sekt před otevíráním rozhodně neproklepávejte. Zátku směrujte od sebe a všech ostatních v blízkosti. Když špunt do oka narazí přímo, může dojít i k odchlípnutí sítnice nebo posunutí oční čočky. To může v některých případech vést až ke ztrátě zraku. Pokud taková situace nastane, zakryjte oko sterilním obvazem a okamžitě vyhledejte lékaře,“ poradil Pavel Stodůlka.
Vánoce bez prskavek by nebyly to pravé
Podle Pavla Stodůlky je strach ze sledování prskavek zbytečný. Jsou vyrobeny k tomu, aby se na ně lidé dívali. Světlo, které prskavka vydává, očím neublíží.
„Důležité je ale držet prskavku od očí dostatečně daleko. Odletující jiskry mohou ve výjimečných případech zasáhnout střed rohovky, což může mít za následek trvalé zhoršení zraku,“ dodal Pavel Stodůlka. Na závěr ještě doporučil, aby lidé poranění očí nepodceňovali a vyhledali pomoc lékaře včas.