Saunování je nejen příjemný způsob relaxace, ale také posiluje imunitu a má velmi dobrý preventivní účinek proti alergiím, infekcím horních cest dýchacích, povzbuzuje a vylaďuje nervové i hormonální funkce organismu a v neposlední řadě se využívá k prohřátí kloubů a k lepšímu prokrvení končetin.
Novoroční detox přitom nemusí být nepříjemný. Naopak. Využít můžete saunu, masáže i netradiční mrazivou terapii. V následujícím článku vám přinášíme několik tipů, jak organismus v novém roce účinně nastartovat.
Tři dny na šťávách pročistí trávicí soustavu
Vyvážená strava by měla být součástí jídelníčku po celý rok. Pokud však po svátcích cítíte, že vaše tělo potřebuje důkladnější očistu, dopřejte mu pár dní pouze ovocné a zeleninové šťávy. Odšťavnit můžete citrusy, jablka, exotické ovoce, ale i kořenovou a další zeleninu a namíchat si z nich výživná smoothie na celý den. Během očistných dnů nezapomínejte na dostatečný pitný režim, ideální je konzumace čisté vody s citronem. S délkou ovocno-zeleninového půstu to však není radno přehánět. Vydržet se vyplatí ideálně tři dny, celá kůra by ale rozhodně neměla trvat déle než týden.
Čtěte také: Psyllium - pomocník při zácpě a potížích s trávením
Pobyt v sauně jako účinná zbraň proti toxinům
Během každodenního shonu se naše tělo musí potýkat s velkým množství toxinů, mezi něž patří těžké kovy, pesticidy, dioxyny, ale i zbytky alkoholu nebo chemikálií z kouření. Účinnou cestou, jak dostat tyto látky z těla pryč, je pravidelné saunování. Právě vysoké teploty totiž podporují činnost žláz s vnitřní sekrecí, podporují správnou funkci srdce a díky potu pomáhají odvést škodlivé látky přes kůži z těla ven. I saunování má však svá pravidla, rozhodně tak neplatí, že čím déle v sauně vydržíte, tím více organismus pročistíte.
„Doporučená délka pobytu v sauně se pohybuje od 10 do 15 minut dle jejího typu. Po prohřátí by mělo vždy následovat zchlazení v bazénku nebo sprše a následný odpočinek. Tento proces je pak vhodné opakovat alespoň třikrát,“ komentuje Petr Pavlacký z Aqualandu Moravia, kde jsou návštěvníkům k dispozici parní i suché sauny.
Čtěte také: Saunování a jeho blahodárné účinky na zdraví člověka
Masáže bojují proti otokům i celulitidě
Lymfatický systém je součástí našeho imunitního systému, chrání tělo před infekcí, nádorovými onemocněními a hraje zásadní roli při odvádění škodlivých látek z těla. Při detoxikaci organismu proto nesmíme na lymfatický systém zapomínat. K rozproudění lymfy se skvěle hodí například přístrojová lymfodrenáž, která využívá speciální vzduchem nafukované návleky. Postupným tlakem na určité body těla dochází k detoxikaci organismu, ale i k celkové relaxaci a regeneraci. Lymfodrenáž je navíc oblíbená také pro své kosmetické účinky.
„Pravidelná lymfodrenáž napomáhá při prevenci a odstraňování celulitidy i při křečových žílách a otocích končetin. Vhodná je také jako doplňující kůra pro jedince, kteří se snaží zhubnout,“ doplňuje Petr Pavlacký z Aqualandu Moravia.
K detoxikaci organismu však pomohou i klasické ruční masáže. Ideální je využít aromaterapeutické masáže, jež spojují tradiční masážní techniky a blahodárné účinky nejrůznějších detoxikačních olejů, esencí a bylin. Pro účinnou očistu těla skvěle poslouží například výtažky z citrusů, bergamotu, jalovce, rozmarýnu nebo skořicové esence. Detoxikační účinky přinášejí i čokoládové masáže a zábaly, kakaové boby jsou totiž známé jako jedny z nejúčinnějších antioxidantů.
Čtěte také: Masáž: lék na nervy i elixír mládí
Krátký pobyt v mrazu uleví namoženým svalům
Pokud vám nedělá pobyt ve vyhřáté sauně dobře nebo hledáte méně tradiční alternativu, která vám pomůže ozdravit organismus, zkuste pobyt v ledové kryokomoře. Jednu až tři minuty si pobudete v teplotě od −110 °C do −140 °C a teplota vaší pokožky klesne na 2 až 10 °C. V důsledku teplotního šoku se tělo začne bránit vylučování prospěšných látek, mezi které patří kortikoidy, adrenalin, noradrenalin, mužské tělo vylučuje navíc i testosteron a endorfiny. Kryoterapie je ideální pro sportovce, kteří si chtějí zlepšit kondici, ale i pro ty, kdo hledají úlevu pro namožené svaly. Chlad totiž výrazně snižuje vodivost nervových drah, svaly tak i několik hodin po návštěvě kryokomory relaxují a nebolí. Fyzické cvičení po terapii pak navíc vede k mnohanásobnému prokrvení periferních částí, během čehož tělo vylučuje škodlivé látky, kyselinu mléčnou a volné radikály. Pokožka je tedy po kryoterapii omlazená a osvěžená a pobyt v mrazu tak skvěle funguje i jako prevence proti celulitidě.
Čtěte také: Karboxyterapie: léčebná metoda nejen ke zlepšení stavu pohybového aparátu