Uplatnění laserových technologií znamenalo výrazný pokrok v mnoha oblastech medicíny, což beze zbytku platí i o oftalmologii. Pokroky v očním lékařství a medicíně vůbec jsou dlouhodobě úzce spjaty s vývojem nových přístrojů, jejichž zavedení do praxe následně umožňuje vypracování progresivních diagnostických a terapeutických postupů. Nejinak tomu bylo i s lasery, které záhy zaujaly významné místo v léčbě mnoha očních nemocí a v poslední době se uplatňují i při vyšetřování.
Výhody biologické mikročočky
„Jakýkoliv chirurgický zákrok uvnitř oka u pacienta, který vidí dobře do dálky, ale nechce používat brýle na čtení, je dle mého názoru příliš invazivní. Naopak implantace mikročočky do rohovky je šetrná metoda, která má nepoměrně méně rizik než operace uvnitř oka. Mikročočky pro tento účel už existovaly dříve, ale v praxi se příliš neosvědčily, protože syntetický materiál, ze kterého bývaly vyráběny, se v rohovce dlouhodobě špatně snášel. Nová mikročočka americké firmy Allotex je první z nové generace vyráběné z biologického materiálu,“ vysvětlil Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.
Rohovkový implantát je přesně vytvarovaný pomocí laseru, nový je i způsob vkládání implantátu do oka. Mikročočka se vloží pod tenkou vrstvu rohovky vytvořenou laserem.
„Americká firma Allotex vyrábí mikročočky z biologického kolagenu získaného z rohovky z oční banky novým patentovaným způsobem s vysokou přesností, který navíc umožňuje sterilní skladování implantátů při pokojové teplotě. Cílem je zlepšit zrak na čtení implantátem, který je vysoce biokompatibilní a přesně vytvarovaný,“ doplnil Pavel Stodůlka.
Čtěte také: Vysoký nitrooční tlak nemusí ihned znamenat zelený zákal
Reakce prvních českých pacientů jsou příznivé
Mezi pacienty, kterým byla do oka voperována biologická mikročočka, byli i Češi. Už tři hodiny po operaci byli všichni pacienti schopni číst bez brýlí.
„Hned ráno po operaci jsem si bez brýlí přečetla příbalové informace na očních kapkách, složení mého ranního jogurtu, včetně všech E i doby trvanlivosti, bez brýlí! Tuhle zprávu píši na mobilu také bez brýlí. Autem jezdím také bez problémů,“ napsala hned druhý den po operaci jedna z pacientek.
Čtěte také: Kolik vám přispěje pojišťovna na brýle?
Lepší zrak za 15 minut
Operace rohovkové mikročočky pro čtení bez brýlí se provádí laserem, je minimálně invazivní, bezbolestná a netrvá déle než 15 minut. Operace je vhodná pro pacienty, kteří používají brýle na čtení, ale do dálky vidí dobře.
Zdroj: www.gemini.cz