Pacienti s kýlou tvoří velkou část klientely chirurgických oddělení. Jediná možnost, jak kýlu zcela odstranit je operace. Při té je nutné uzavřít otvor v břišní stěně, tzv. kýlní branku, kterou kýla proniká navenek....
Pacienti s kýlou tvoří velkou část klientely chirurgických oddělení. Jediná možnost, jak kýlu zcela odstranit je operace. Při té je nutné uzavřít otvor v břišní stěně, tzv. kýlní branku, kterou kýla proniká navenek.
V minulosti bylo principem operace sešití tohoto otvoru, které ale vedlo ke zvýšení napětí sešitých tkání. Tím vzniká riziko špatného zhojení a tedy i nebezpečí opakování kýly ve stejném místě. Toto riziko se týká zejména kýl s velkou brankou. Ty byly někdy právě vzhledem k tomuto riziku prakticky operačně neřešitelné a pacienti s takovou kýlou byli odkázáni jen na kýlní pás, který ale výrazně snižuje pohodlí pacienta a podstatu kýly neřeší.
Proto byly vyvinuty nové operační postupy, při kterých je defekt uzavřen pomocí jakési záplaty, síťky. Tyto síťky jsou vyrobeny ze speciálních nedráždivých materiálů, které se do okolních tkání velmi rychle vhojí. Rekonvalescence po takové operaci je pak výrazně kratší.
Navíc pomocí nejnovějších materiálů je takto možné řešit právě i takové defekty, které by klasicky řešit nešly. Jedná se nejčastěji o pacienty s kýlami v jizvě, tedy již po nějaké jiné břišní operaci.
Nejnovější materiály se navíc mohou umístit přímo zevnitř břicha na střevní kličky, bez rizika jejich poškození. Spodní vrstva síťky je ze vstřebatelného materiálu, který brání tvorbě srůstů mezi útrobami a síťkou.
Proto je v těchto případech dnes prosazovanou metodou laparoskopická operace, při které je z drobných ranek umístěna z vnitřní strany břišní dutiny přes celý defekt částečně vstřebatelná síťka, která nahradí chybějící pevnou břišní stěnu. Tato síťka je fixována na několika místech k pevné tkáni v okolí kýlní branky. Asi polovina materiálu síťky se postupně vstřebá a zbytek vlastně vytvoří jakousi plochou pevnou vazivovou membránu v místě původní branky. Celý výkon pak trvá asi 1,5 hodiny, hospitalizace většinou 4 jaž 7 dnů. Celková rekonvalescence pak 3 týdny. Poté je možné již plné zatížení a opětovné pracovní zařazení.
Přidat nový komentář