Jednou z komplikací cukrovky jej postižení sítnice. Právě diabetická retinopatie je jednou z hlavních příčin oslepnutí ve vyspělých zemních světa.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
V současné době trápí diabetes asi 8 % české populace. Odhaduje se, že do roku 2025 však onemocní až 20 % Čechů. Celosvětově diabetem trpí okolo 382 milionů lidí, což dosahuje rozměrů pandemie. Přestože tato nemoc není smrtelná, komplikace, které způsobuje, však mohou smrt způsobit. Až ¾ diabetiků umírá v důsledku kardiovaskulárních komplikací, dále je diabetes nejčastější příčinou slepoty, amputace dolních končetin a selhání ledvin. „V případě časného záchytu může být péče o pacienty s cukrovkou z dlouhodobého hlediska úspěšnější a je možné zabránit rozvoji pozdních cévních komplikací nebo ho alespoň dostatečně zpomalit,“ uvádí prof. MUDr. Jan Škrha, DrSc., MBA, zástupce přednosty III. interní kliniky VFN v Praze a 1. LF UK.
Prevence diabetu je základním důležitým požadavkem pro omezení výskytu diabetu v populaci. Dosud se diagnóza diabetu opírá o stanovení krevního cukru (glykemie) nalačno nebo při tzv. glykemické křivce po zátěži glukózou. Přesto se stále zkoumají nové cesty, jak vyhledat pacienty s diabetem co nejdříve a umožnit jim díky kvalitní a včasné léčbě dlouhý a plnohodnotný život. Zcela nové poznatky o diabetu může přinést stanovení fluorescence tkání (např. oční čočky).
Měření fluorescence oční čočky provádí nový přístroj vyvinutý v USA, který má sloužit k detekci (screeningu) diabetu. Tento přístroj má v současné době zapůjčen Všeobecná fakultní nemocnice v Praze jako první diabetologické centrum v České republice. Přístroj pracuje na moderním neinvazivním principu a vyšetřuje oční čočku jako vnitřní část lidského organizmu. Díky němu mohou lékaři odhalit diabetes až sedm let před vznikem komplikací.
Způsoby rozpoznání diabetu
V současné době diagnostikujeme diabetes podle koncentrace glukózy v krvi stanovené za standardních podmínek. Glukóza se však váže na bílkoviny (proteiny) v celém těle, mění jejich vlastnosti, poškozuje je a to se pak stává i příčinou rozvíjejících se komplikací. Čím vyšší je množství glukózy v krvi a čím déle její zvýšená hladina trvá, tím větší změny orgány postihují. Touto cestou se mění např. hemoglobin v červených krvinkách a vzniklý produkt, tzv. glykovaný hemoglobin, se dnes běžně používá k posuzování dlouhodobé úspěšnosti léčby cukrovky.
„Na stejném principu vazby glukózy na proteiny jsou založeny i změny v oční čočce, které vedou k její zvýšené fluorescenci – záření vyvolanému umělým ultrafialovým světlem. Čím déle trvá nepoznaný diabetes a čím je množství glukózy v krvi vyšší, tím je glukóza více navázána v čočce, která pak vydává větší fluorescenci,“ dodává prof. Škrha.
Vyšetření diabetu z oka probíhá rychle a bezbolestně, pacienti navíc nemusejí předem držet hladovku. Lékaři pak mohou pracovat s okamžitě získanými výsledky. Tento přístroj by tak mohl přinést nové možnosti v prevenci diabetu pro mnoho pacientů.
Fakta o diabetu
- Cukrovka je chronické a zatím nevyléčitelné onemocnění, charakterizované dlouhodobě zvýšenou koncentrací cukru v krvi.
- Každý rok je v ČR v průměru nově zjištěn diabetes u 19 000 osob.
- Ve světě zemře na komplikace způsobené diabetem každých 10 vteřin jeden člověk. V České republice každý rok zemře kolem 22 000 diabetiků.
- Světová zdravotnická organizace předpokládá, že v roce 2030 bude diabetes celosvětově 7. nejčastější příčinou smrti.
- Cukrovka se rozvíjí v těle až 10 let.
- Při včasném odhalení diabetu lze snížit výskyt diabetické retinopatie až o 76 %, výskyt onemocnění ledvin až o 50 % a snížit riziko diabetické nohy o 60 %.
Diabetu a všemu s ním spojenému se věnuje náš speciál cukrovka.lekarna.cz, kde se dozvíte další zajímavé a lékaři ověřené informace, novinky a tipy z oboru diabetologie
.