Jaké kapky na zvlhčení a dohojení jsou vhodné po prodělané operaci oka?
Gynekologické vyšetření má několik fází – po zevním a pohmatovém vyšetření vnitřních pohlavních orgánů obvykle následuje vyšetření ultrazvukem. Ženy, co již měly pohlavní styk, jsou podrobovány dalšímu vyšetření za pomoci zrcadel, při kterém lékař pohledem zkontroluje děložní čípek a odebere z něj vzorek na cytologii. A právě tento odběr může probíhat více způsoby.
Většina lékařských pracovišť v Česku využívá klasickou metodu Pap stěru, při kterém se buňky přímo natírají na sklíčko a který je historicky v nezměněné podobě používán již 70 let. Druhou technikou je liquid based cytologie (LBC).
„Tato technika umožňuje odběr vyšetřovaných buněk z různých orgánů a zejména z děložního čípku do tekutého média, které je uvnitř malé nádobky. Preparáty z tekutého média se pak vyrábí až v laboratoři. Dojde k odstranění hlenu, červených krvinek a buňky jsou rovnoměrně rozprostřeny na sklíčku v tenké vrstvě, takže stěr je potom lépe diagnostikovatelný v mikroskopu,“ vysvětluje Daniel Struppl, primář kliniky GynCentrum.
V samotném odběru ale netkví hlavní rozdíl. Revoluční novinka se týká až diagnostiky odebraného vzorku. Pražské klinice GynCentrum se jako jediné laboratoři u nás podařilo získat patentovaný Imaging systém americké firmy Hologic. Jedná se o počítačovou image analýzu LBC stěrů, při které počítač naskenuje celé mikroskopické sklíčko připravené technikou LBC s buňkami čípku a označí téměř se 100% jistotou všechny podezřelé či rakovinové buňky. Oproti tomu vyšetření klasickým Pap stěrem a následná diagnostika dosahují účinnosti pouze 60-70 %.
Rakovina děložního čípku
Rakovina děložního čípku je jednou z nejčastějších typů rakovin u žen na celém světě. Vyskytuje se v buňkách děložního čípku, v dolní části dělohy, která je propojena s pochvou. Téměř všechny případy rakoviny děložního čípku jsou způsobeny virem, jež se nazývá lidský papillomavirus (HPV). Rakovina děložního čípku postihuje nejčastěji ženy mezi 45. a 50. rokem života. Alarmující však je, že se věková hranice tohoto onemocnění snižuje.
10 varovných příznaků rakoviny děložního čípku, které byste neměli ignorovat
- Abnormální vaginální krvácení
- Neobvyklý vaginální výtok
- Bolest během pohlavního styku
- Bolesti v oblasti pánve
- Obtíže při močení
- Těžší a delší menstruační období
- Ztráta kontroly močového měchýře (inkontinence)
- Nevysvětlená ztráta hmotnosti
- Konstantní únava
- Bolesti nohou a zad
Pokud si všimnete výše uvedených symptomů, neváhejte navštívit svého lékaře.
Ženy, které preventivní prohlídky vynechávají, se vystavují vyššímu riziku rakoviny děložního hrdla. Pokud je karcinom odhalen až v pokročilém stadiu, probíhá jeho léčba s velkými obtížemi. Problém je ten, že v počátcích většiny chorob se často nevyskytují žádné pozorovatelné příznaky či potíže a může je odhalit jen gynekologická prohlídka. Pokud se na rakovinné bujení přijde včas, je velká šance na úplné uzdravení!
Více informací naleznete na www.gyncentrum.cz