Uplatnění laserových technologií znamenalo výrazný pokrok v mnoha oblastech medicíny, což beze zbytku platí i o oftalmologii. Pokroky v očním lékařství a medicíně vůbec jsou dlouhodobě úzce spjaty s vývojem nových přístrojů, jejichž zavedení do praxe následně umožňuje vypracování progresivních diagnostických a terapeutických postupů. Nejinak tomu bylo i s lasery, které záhy zaujaly významné místo v léčbě mnoha očních nemocí a v poslední době se uplatňují i při vyšetřování.
Nyní mají dospělí nárok na úhradu kompletních brýlí z veřejného zdravotního pojištění jednou za tři roky, pokud se jim oční vada nemění. Brýle do dálky může lékař předepsat dvoje. Pojišťovna hradí obyčejné skleněné čočky a 150 korunami přispívá na obruby. Nejedná se sice o žádné závratné částky, ale i tak lidé příspěvky hojně využívají. V optice, která má smlouvu se zdravotní pojišťovnou, musí být dostupné i základní brýlové obruby bez doplatku. Poukaz vypsaný očním lékařem platí tři měsíce.
Čtěte také: Pokud tohle (ne)vidíte, zbystřete!
Od srpna nastane změna
Brýlové obruby budou hrazeny pouze u věkové skupiny do 14 let včetně, u ostatních bude úhrada obrub zrušena. Brýlové čočky budou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění v omezených indikacích.
Uspořené peníze půjdou na úhradu jiných pomůcek
Ministerstvo zdravotnictví chce uspořené peníze za příspěvky na brýle použít na úhradu jiných pomůcek. Budou například využity u dětských pacientů, kterým je nově hrazeno oboustranné sluchadlo místo jednoho, či senzor na kontinuální měření glykemie.
Čtěte také: Zelený zákal odhalte včas, může vést až ke slepotě
Jak ještě stihnout příspěvek
Lidé, kteří si plánují pořídit nové brýle a chtějí ještě stihnout příspěvek od pojišťovny, by si měli poukaz u svého očního lékaře vyzvednout nejpozději do 31. července. Do tohoto data by ho měli také předat v optice.
Čtěte také: Jak na šeroslepost? Zhoršené vidění za šera mohou vyřešit správné brýle i laserová operace
Pokles návštěv u očního lékaře?
Podle očních lékařů může zrušení příspěvku vést k tomu, že lidé budou méně chodit ke svému očnímu lékaři. Díky příspěvku od pojišťoven totiž přišli do oční ordinace i lidé, kteří by jinak zamířili pro brýle rovnou do optiky. Aby mohl pacient příspěvek uplatnit, musí zajít za lékařem, který mu poukaz vypíše.
"Poté, co příspěvek pojišťoven skončí, dá se předpokládat, že přibude lidí, kteří půjdou pouze k optikovi. Teoreticky tak může dojít ke snížení záchytu jiných očních vad v populaci, například zeleného zákalu - glaukomu," upozorňuje oční lékař Jaroslav Karhan z vedení České oftalmologické společnosti. Zelený zákal se začíná objevovat u stále mladších lidí a je o to zákeřnější, že probíhá častokrát zcela bez příznaků.