Na úvod jen vysvětlení: v zásadě existuje dvojí forma neštovic. Neštovice plané a neštovice pravé. Druhá forma již patří k onemocněním tzv. eradikovaným, tedy vymýceným na celém světě. Virus pravých neštovic je uchováván v současné době jen v laboratořích pro případ, že by došlo opět k objevení se nemoci a bylo by nutno znovu vyrobit účinnou očkovací látku. Následující řádky se tak týkají neštovic planých.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Lucie Jelínková by se docela dobře obešla bez kočárku. Nebo by si ho možná mohla občas půjčit. Ale jinak své dvě děti postupně odnosila v šátku a kočárek používala spíše jen tehdy, když potřebovala zároveň odvézt třeba nákup. „Šátek se mi nemírně osvědčil, je to pohodlné a mně i mým dětem navíc hodně příjemné,“shrnuje své zkušenosti žena, jejíž dcery už navštěvují mateřskou školu. Vzpomíná také na to, jaké reakce svým nošením vzbudila ve svém okolí: „Nejčastější dvě výtky zněly, že se děti v šátku udusí a snad ještě častěji, že si tím nesmírně ničí jejich páteř. Případně jsem slyšela, že si nošením ničím páteř svoji.“
Ani jedno z toho přitom není pravda – dítě se šátku rozhodně neudusí a pokud je zvolený vhodný úvaz odpovídající věku a je správně uvázán, nošení v šátku dokonce prospívá fyziologickému vývoji kojenců nebo batolat. Protože v šátku se dají nosit i ta – jen se dá zjednodušeně říci, že zatímco kojenci se vesměs nosí na matčině nebo otcově břiše, starší děti se přemisťují na záda.
Nošením si děti cvičí rovnovážný systém a díky tomu probíhá jejich motorický vývoj mnohdy lépe a zejména rovnoměrněji ve srovnání s vrstevníky, kteří nošeni nejsou. Zbytečná je přitom obava, že nošené dítě se nenaučí pořádně lézt či chodit. Naopak, navíc jsou tyto děti nezřídka klidnější a v pozdějším životě více jisté samy sebou. „Strašili mě mimo jiné tím, že když budu děti nosit, rozmazlím je, že nebudou chtít být ani chvíli samy a že budou chtít stále nosit, ale nic z toho se nepotvrdilo,“ doplňuje Lucie Jelínková.
Psychologové navíc soudí, že nošení díky těsnému a častému kontaktu zejména matky s dítětem posiluje jejich vzájemný vztah a porozumění mezi nimi. Platí to samozřejmě i v případě, že dítě nosí otec nebo jiná blízká osoba. Nošení v šátku velmi prospívá dětem předčasně narozeným či dětem handicapovaným (lehké mozkové dysfunkce apod.).
Velmi důležité ovšem je, jak a v čem se dítě nosí. Zmíněný šátek je vlastně dlouhým pruhem látky, který se rodiče musí naučit vázat správným způsobem – není to zase tak složité, ale je třeba dbát mimo jiné na to, aby byl úvaz hodně pevný. Jedině tak je bezpečný a prospívá páteři potomka, protože ta tak nemusí nést váhu těla. Tak tomu naopak bývá třeba v populárních klokankách, a proto se jejich časté používání nedoporučuje. Dítě v nich vlastně sedí a zatěžuje ještě nevyvinuté sedací hrboly.
Klokanky nemají dostatečně široký pruh látky mezi kyčlemi, a hrozí proto, že by mohly ublížit jejich správnému vývoji. Navíc nebývají pohodlné ani pro toho, kdo dítě nosí, protože se při jejich používání posouvá těžiště a jeho páteř trpí. V šátku je naproti tomu dítě hodně pevně přimknuté k nosící osobě a nezdá se díky tomu tak těžké.
Přidat nový komentář