Enuréza je odborný název pro noční mimovolný únik moči u dětí starších 5 let. Není zpravidla spojená s žádnou psychologickou, psychiatrickou poruchou ani funkční nebo anatomickou poruchou močového systému. Přesto trápí mnoho dětí a jejich rodičů. Pro dítě bývá zdrojem pocitů méněcennosti a omezení mimoškolních aktivit. Vyhýbá se pobytům na horách, výletům, sportovním akcím. Řešit tento stav je proto nejvhodnější už před nástupem do školy, tj. mezi 5. a 6. rokem života dítěte.
Pomočování netrestejte
Rozhodně není na místě rozčilovat se, dítě za jeho“přestupek“ kárat nebo dokonce trestat. Tím se stav nejen neřeší, ale může se výrazně zhoršit.
Zvláštní pozornost si zaslouží dítě, které trpí i denními problémy (běhání na toaletu na poslední chvíli, trýznivé zadržování, mokré spodní prádlo, které navíc může způsobit opruzeniny apod.).
O pomočování by měl vědět dětský lékař
V první řadě je třeba, aby si rodiče uvědomili, že se nejedná o nic neobvyklého, ale také, že situace s pomočováním vyžaduje odbornou péči. Existují totiž různé typy enurézy a je důležité je správně odlišit při volbě léčebné metody. Je nutné například odhalit včas děti s inkontinentními obtížemi či poruchami vyprazdňování střeva.
Enuréza je v podstatě způsobena oddálením dozrávání mechanizmů regulujících tvorbu moče, souhru mezi měchýřem a mozkovými centry a dozrání kapacity močového měchýře.
Nejdůležitější tedy je začít se problémem co nejdříve zabývat a svěřit se s ním dětskému lékaři. Ten eventuálně spolu s příslušným odborníkem (dětským nefrologem nebo urologem) rozhodne o způsobu terapie.
Jaké jsou současné možnosti léčby ?
Způsob léčby zůstává závislý na specializaci lékaře a na zvyklostech v daném místě. Avšak vědeckým zkoumáním byl spolehlivý efekt prokázán jen u těchto způsobů: z léků pouze u desmopresinu a tricyklických antidepresiv - melipraminu. V některých případech pak lze využít i látek ovlivňujících močový měchýř – anticholinergika. Z nelékových postupů se nabízí budicí přístroje. V historii byla vyzkoušena celá řada léků i jiných metod, ale bez jasně prokazatelného efektu. Rozhodování závisí na místních zvyklostech, dostupnosti léčby, ale též na představách rodičů i samotného dítěte.
Přidat nový komentář