Celou noc plačící dítě, které neustále vyžaduje pozornost. Nevyspalá, unavená, podrážděná matka, která vůbec netuší, proč její potomek nespí a stále pláče. I tak může vypadat mateřství. Podle odborníků si ale za tyto problémy v mnohých případech mohou maminky samy.
Mnoho probdělých nocí kvůli neustále křičícímu potomkovi je nepříjemné nejen pro samotnou maminkou, ale znamená stres pro zbytek rodiny. Velmi často je to i důvod partnerských neshod. "Do spánkové poradny chodí celá řada rodin, nebo samotných maminek s dětmi, jejichž problémem je právě to, že dítě nespí. Při bližším vyšetření zjistíme, že příčina není v tom, že by miminko bylo nějak nemocné nebo mu něco chybělo," vysvětluje neuroložka Iva Příhodová ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Jak kojenec spí
Aby se maminky mohly vyvarovat vypěstování nějakého zlozvyku, je dobré vědět, jak spánek u dítěte funguje. "Každý člověk spí v tzv. spánkových cyklech. Tyto cykly mají několik fází a během noci se několikrát opakují. První fází je usínání. Tato fáze trvá v řádu minut až půlhodiny. Pak následuje fáze hlubšího povrchního spánku a pak dvě fáze spánku hlubokého, po nichž dochází ke krátkým probuzením.
Tato probuzení jsou v řádu vteřin a mozek při něm velmi rychle zmapuje své okolí. Krátká probuzení nikdo z nás nevnímá a velmi rychle po nich zase usínáme. Specifikem dětí je, že mají krátkých probuzení za noc více než dospělí a dovedou se z nich velmi snadno a velmi rychle dostat do stavu plné bdělosti," vysvětluje neuroložka.
Pozor na spánkové rituály
Za neustále plačícím dítětem je většinou chyba jeho maminky. "Ve velké většině se přijde na to, že matka spojí usínání dítěte s jakýmsi rituálem. Uspává ho v náručí a zpívá mu, nechává dítě usínat při slabém světle a drží ho u toho za ruku a podobně. Měli jsme i případ, kdy maminka dítě uspávala tak, že ho houpala na gymnastickém míči a fénovala mu u toho břicho," popisuje lékařka.
Pokud matka v rámci přehnané péče začne dítě takto uspávat pravidelně, vytvoří se u kojence podmíněný reflex. "Dítě si brzy zvykne na tento rituál a vyžaduje ho při každém usínání - tedy během celé noci," vysvětluje lékařka.
K nápravě je dlouhá cesta
Pokud se u dítěte vytvoří tento podmíněný reflex, je pak velmi složité ho odnaučit. "Odbourání těchto návyků je velmi náročné jak pro matku, tak pro dítě. Dítě neví co se děje, je neklidné a dožaduje se toho, co ho matka naučila. Matka sice ví, proč dítě pláče a co chce, ale pokud chce něco změnit, musí vytrvat. I když lze zvolit nejrychlejší metodu - nechat dítě "vyplakat", až usne. Tento způsob je ale pro řadu rodičů stresující, proto raději volí postupné odbourání reflexu..
Nejlepší cestou pro rodiče i dítě je prevence. "Pokud je dítě nakrmené, čisté a předpokládá se, že netrpí žádným nepohodlím, není důvod uspávání nějak komplikovat. Ideální je, aby dítě bylo ukládané ve stejnou dobu, například po koupání. Pak už stačí jen dítě uložit do postýlky, rozloučit se a odejít - i to je rituál, ovšem ten nepůsobí potíže," radí lékařka.
Když dítě pláče, protože ho něco bolí
Každé dítě může občas proplakat noc. "U malých dětí bývá častou příčinou například nadýmání, kdy dítě bolí bříško, později pak růst zoubků. Příčinou nočních probouzení u kojenců může být i tzv. gastroesofageální reflux neboli návrat žaludeční šťávy do jícnu. Probouzení jsou v tomto případě provázená neztišitelným pláčem, který neustává ani při přítomnosti matky, děti někdy také během dne ublinkávají. Intenzívní noční pláč ale může znamenat i nástup a rozvoj infekce. Vždy, když začne jinak klidné dítě intenzivně plakat, je dobré zvážit konzultaci s lékařem. Zvlášť když k tomu má zvýšenou teplotu.
Intenzívní opakované noční záchvaty pláče a křiku také souvisí s nočními děsy. "Při nočních děsech dítě spí, má tedy zavřené oči a hlasitě pláče a křičí. Vypadá to, jako by se dítě s někým pralo, někomu se bránilo a podobně. Noční děsy rodiče velmi vystraší, protože neví, co se děje situace vypadá velmi dramaticky. V zásadě ale nejde o vážný problém. Noční děsy jsou nepříjemné pro okolí dítěte, ale samotné dítě neohrožují. Doporučuje se dítě nebudit, jen vyčkat až pláč sám přejde. Noční děsy jsou ale také spíše záležitostí starších dětí," uzavírá lékařka.
Mají vaše děti problémy s usínáním? Nebo ještě lépe - už jste se tohoto problému zbavili a můžete poradit ostatním - zapojte se do diskuse nebo nám napište nám na tento mail.
Přečtěte si také
Když má dítě horečku
O první zoubky dítěte je potřeba se starat stejně pečlivě jako o zuby stálé
Migréna trápí i malé děti
Inzerce
Přidat nový komentář