Velká část nemocných netuší, že potíže s močením může způsobovat hyperaktivní močový měchýř.
Je špatné chodit v noci na záchod? Jaká frekvence je už moc? 1x za noc je dobré nebo špatné? Kdy už se jedná o problém? Jak dlouho by měl vydržet zdravý člověk nejít přes noc na záchod?
Obecně lze říci, že noční močení (nycturie) není úplně v pořádku. Závisí na frekvenci a četnosti močení. Lze říci, že lze tolerovat jedno, maximálně dvě noční močení. Samozřejmě závisí na délce spánku, přijmu tekutin, ev. typu léku, které člověk užívá. Moč se tvoří kontinuálně a její tvorba závisí na množství faktorů.
V noci se moč zdravého člověka stává koncentrovanější, její produkce je významně menší (nemocný spí, tudíž nepije) a měl by tak vydržet nerušeně spát 6-8 hodin v kuse. V případě, že se v noci kvůli potřebě močit budíte pravidelně a více než 1 až 2krát je na čase navštívit lékaře-urologa. Samozřejmě je nutno odlišovat stav, kdy se vzbudíte v důsledku nějakého rušivého vlivu – hlasitého zvuku, dotyku, zvuku pravidelně projíždějící noční tramvaje atd., popřípadě trpíte poruchou spánku – a když už jste vzhůru, tak se jdete „pro jistotu“ už i vymočit. Pokud ale žádná taková příčina neexistuje, je třeba se mít na pozoru – i jedno močení v noci může signalizovat zdravotní problém.
Čtěte také: Krev v moči nelze podceňovat
2. Co je důvodem častého močení v noci? Jídlo, pití, špatné návyky? Jaké nápoje nejsou vhodné? Kdy je třeba omezit příjem tekutin? Mohou být na vině nemoci? Jaké?
Samozřejmě záleží na věku, případných dalších nemocech pacienta a užívaných lécích, které mohou jako vedlejší nežádoucí účinek vyvolávat zvýšenou tvorbu moči. Velký vliv má také životní styl jedince – pravidelný a dostatečně dlouhý spánek, stravovací návyky, přítomnost stresu. Před spaním se obecně nedoporučuje významná konzumace alkoholických nápojů kávy, doporučil bych zcela jistě vynechat pití energetických nápojů, které mají vysoký obsah kofeinu. Nykturie jako taková může být způsobena zánětem či hyperaktivním močovým měchýřem, u mužů je častou příčinou zvětšená prostata. Pravou a nezřídka daleko závažnější příčinu pomůže odhalit odborné vyšetření. Bývá jí například cukrovka, noční polyurie (pacientovi se tvoří více moči přes než přes den) či nádor močového měchýře či prostaty.
Čtěte také: Co skrývá pojem hyperaktivní močový měchýř?
3. A jak to je v těhotenství?
Platí vše, co bylo řečeno v bodě 1. Tedy - obecně lze říci, že noční močení (nycturie) není úplně v pořádku. Lze říci, že lze tolerovat jedno, maximálně dvě noční močení. Samozřejmě závisí na délce spánku, přijmu tekutin, ev. typu léku, které člověk užívá. Moč se tvoří kontinuálně a její tvorba závisí na množství faktorů. V těhotenství je nicméně vzhledem k narůstající velikosti plodu v těle matky častější nucení na močení celkem normální. V případě, že je ale doprovázeno jinými příznaky zánětu dolních močových cest, např. pálení při močení, je na místě návštěva lékaře.
Čtěte také: Jaké jsou příznaky infekce močových cest?
MUDr. Josef Stolz, MBA, primář urologické kliniky UroKlinikum Praha