Potíže s močením jsou jedním z příznaků onemocnění prostaty, které postihuje zejména muže starší padesáti let. Nejčastěji lékaři diagnostikují nezhoubné zbytnění prostaty – benigní hyperplazii.
V první fázi onemocnění podávají lékaři medikamenty. „Pokud však tato léčba není dostatečně účinná nebo pokud dojde k dalšímu zhoršování příznaků či dokonce zástavě močení, pak je doporučeno provést operaci prostaty,“ uvádí doc. Roman Zachoval, primář urologického oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze Krči.
Nejprve musí vyšetření potvrdit, že se skutečně jedná o nezhoubný nádor. „Součástí urologického vyšetření je vyšetření prostaty pohmatem, vyšetření hladiny prostatického specifického antigenu PSA v krvi, vyšetření moče k vyloučení infekce. Dále se provádí vyšetření močového proudu tzv. uroflowmetrie a ultrazvukové vyšetření prostaty a močového měchýře, které upřesní velikost prostaty a případnou nedokonalost vyprazdňování močového měchýře,“ vysvětluje dál primář.
Tkáň se odpaří, pacient nekrvácí
Jednoznačně potvrzené nezhoubné zbytnění prostaty lze operovat laserem. „Fotoselektivní vaporizace prostaty pomocí laseru Greenlight je minimálně invazivní zákrok prováděný z přístupu přes močovou trubici. Výkon je možné provést jak v celkové anestezii, tak ve svodné anestezii, tedy pomocí injekce do páteře s umrtvením dolní poloviny těla,“ popisuje doc. Roman Zachoval.
Zatímco během „klasického“ chirurgického zákroku hrozí poměrně masivní krvácení, při operaci laserem se tkáň prostaty odpaří prakticky bez krvácení. To umožňuje provést výkon i u rizikových pacientů, kteří by krvácením při běžných operačních metodách byli velmi ohrožení.
Krátká rekonvalescence
Další z výhod moderního postupu je zkrácení rekonvalescence. Zatímco po klasické operaci trvá rekonvalescence týdny až měsíce, po zákroku prováděném laserem se pacient během několika dnů může vrátit do běžného života a větší fyzickou námahu může vykonávat po dvou týdnech. „Sexuální aktivita je možná po dvou až čtyřech dnech od výkonu. Celková doba rekonvalescence obvykle trvá dva týdny,“ upřesňuje doc. Roman Zachoval.
Díky šetrnému výkonu mají pacienti zavedenou cévku jen jeden den, což také zásadním způsobem zkracuje jejich pobyt v nemocnici.
Laserové odpaření tkáně prostaty bylo bezpečně provedeno u více než 400 000 pacientů po celém světě. V České republice jej provádějí odborníci Thomayerovy nemocnice v Praze Krči.
Přidat nový komentář