Natálie byla zdravá mladá žena, která do svých 27 let neměla žádné vážnější onemocnění. Když ji v dubnu začalo bolet na prsou, špatně se jí dýchalo, bolela ji hlava v zátylku, cítila velkou únavu a naměřila si teplotu 38 stupňů, vyrazila k lékaři s pocitem, že je to nějaká horší viróza. Jen díky tomu, že byl její praktický lékař velmi pohotový, neskončila s trvalým postižením. Šlo totiž o virový zánět mozku!
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Na jaké preventivní prohlídky máte nárok?
- Všeobecná preventivní prohlídka u praktického lékaře – jednou za 2 roky
- Stomatologická prohlídka – dvakrát ročně
- Preventivní gynekologická prohlídka u žen – od 15 let jedenkrát ročně
„Kromě preventivních prohlídek fungují v České republice tzv. screeningové programy, které mají odhalit rané stadium onkologického onemocnění. Tedy v době, kdy se zatím nevyskytují žádné příznaky ani pacienti nepociťují žádné potíže,“ uvádí MUDr. Milena Mrnková, primářka Centra individuální péče Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, a doplňuje „Z hlediska šance na úspěšnou léčbu hraje však včasné zachycení počátečního stadia nemoci klíčovou roli.“
Preventivní prohlídky u praktického lékaře
Preventivní prohlídka u praktického lékaře zahrnuje celkové vyšetření, které by měl každý absolvovat jednou za dva roky.
„Součástí je doplnění osobní i rodinné anamnézy, při níž se klade zvláštní důraz na výskyt kardiovaskulárních a nádorových onemocnění, zvýšeného krevního tlaku, diabetu, poruch metabolismu tuků a na výskyt závislostí. Kontroluje se očkování proti tetanu,“ vysvětluje MUDr. Milena Mrnková.
Dále lékař provádí komplexní fyzikální vyšetření:
- pohledem – dutina ústní (jazyk, hrdlo), žíly a tepny v dolních končetinách, kůže
- pohmatem – štítná žláza, uzliny, prsa, břicho, šourek (bolestivost v oblasti ledvin)
- poslechem a poklepem – srdce a plíce
- měřením – krevní tlak
- zjištění váhy, výšky, obvodu pasu
- orientační vyšetření zraku a sluchu
- orientační vyšetření moči papírkem
- daná laboratorní vyšetření dle věku (cholesterol, tuk a cukr v krvi)
- vyšetření per rektum a zhodnocení onkologických rizik (klinické vyšetření varlat u mužů a klinické vyšetření prsů u žen od 25 let)
*Uvedené informace jsou orientační a u každého lékaře se může způsob a obsah preventivní prohlídky mírně lišit.
Preventivní prohlídky u praktického lékaře zahrnují i tzv. onkologickou prevenci
Výskyt onkologických onemocnění často stoupá s věkem, proto se do preventivních prohlídek u praktického lékaře zařazují i vyšetření, která pomáhají odhalit možné riziko rozvoje onkologického onemocnění.
Praktický lékař, potažmo gynekolog, má proto povinnost odeslat všechny ženy od 45 let jednou za dva roky na mamografický screening neboli preventivní vyšetření mléčné žlázy. Díky mamografickému vyšetření mohou lékaři včas odhalit počáteční stádia rakoviny prsu. Rakovina prsu je v České republice každoročně diagnostikována u 6 000 nových pacientek a přibližně 2 000 žen na tuto nemoc každým rokem umírá.
„Ideální je, aby žena docházela na vyšetření vždy na stejné akreditované pracoviště. Má zde uloženy záznamy a lékaři je mají k dispozici pro porovnání. Ani po absolvování tohoto vyšetření bez pozitivního nálezu by však žena neměla zanedbávat pravidelné samovyšetření prsů,“ dodává MUDr. Milena Mrnková.
Všem pacientům nad 50 let praktický lékař vydá test na okultní krvácení ve stolici, díky kterému mohou lékaři odhalit skryté krvácení ve stolici. To může znamenat počáteční stádia rakoviny tlustého střeva a konečníku. Rakovina tlustého střeva je třetím nejběžnějším druhem rakoviny u mužů a čtvrtým nejběžnějším druhem rakoviny u žen. Vyšetření se provádí ve věku od 50 do dovršení 55 let v ročním intervalu. Od 55 let pak na něj pacient dochází jednou za dva roky. Jako alternativa k testu okultního krvácení může být pacientovi ve věku 55 let nabídnuta možnost podstoupit endoskopické vyšetření střev – kolonoskopie, a to v intervalu 10 let.