Nedostatečná výživa je důsledkem nepoměru mezi energetickými požadavky organizmu energií z potravin.
Statistiky uvádí, že poruchami příjmu potravy trpí každá dvacátá žena a dospívající dívka. Ideály krásy na ženy útočí ze všech stran a časopisy každoročně opakovaně nabízejí řadu "naprosto spolehlivých" bleskových diet a zkušeností filmových hvězd. Často už malá děvčata tajně sní o postavě oblíbené modelky. Nejprve omezují tučná jídla, později i ta méně kalorická, pijí čím dál tím méně nebo pouze čistou vodu. Přestože jsou často vyhublé téměř na kost, nejsou se svou postavou spokojeny a samy sobě se zdají tlusté a odmítají své tělo. Anorektičky trpící touto utkvělou představou mohou v důsledky vyhladovění v krajním případě i zemřít.
Mentální anorexie stále častěji postihuje dívky na základních školách a nejohroženější věkovou kategorií jsou 13 až 15leté. Typické pro onemocnění je extrémní zaujetí vlastním tělem a strachem z tloušťky. Prakticky nikdy nejde o nechutenství, ale o přemáhání hladu. Anorektička si vedle hladovění vyvolává zvracení, často nadměrně cvičí nebo užívá různé podpůrné přípravky na hubnutí. Za nedovolené přestupky v jídle se trestá.
Při odmítání potravy jde především o psychickou záležitost, a proto by se měla začít léčit zejména duše takového jedince. Pokud rodiče mají podezření, že jejich dcera začíná nepřiměřeně dbát na svou postavu, neměli by váhat požádat o radu odborníka a po vyloučení organického onemocnění navštívit psychologa či psychiatra. Pokud je ambulantní léčba neúčinná, existuje dnes i řada zdravotnických zařízení, kde se poruchy příjmu potravy specializují a léčí pacienty pod dohledem na klinice.
Zdroj: Mgr. D Čechová, Dietologické centrum Brno
Přidat nový komentář