Fenylketonurie je vrozená porucha metabolismu. Diagnostika nemoci probíhá již v prvních dnech života. Fenylketonurii není možné vyléčit, ale při dodržování speciální diety, mohou postižení jedinci vést relativně plnohodnotný život.
Svou roli při kinetóze sehrávají zrakové informace a jejich zpracování mozkem. V průběhu jízdy dopravním prostředkem totiž přicházejí do mozku dvě protichůdné informace o tom, co se děje s tělem. Oči, které se dívají ven, vidí jen nepatrný pohyb. Naopak tělo pravidelným pohybem nahoru a dolů či do stran dostává jasné signály o tom, že je v pohybu. Mozek tedy dostává zmatené signály, které špatně vyhodnocuje, což se projevuje podrážděním nervů, klesáním tlaku a pocitu na zvracení nebo zvracením.
Projevy kinetózy
- nevolnost
- pocit na zvracení
- zvracení
- zívání
- bledost
- pocení
- úzkost
- únava či ospalost
- nízký krevní tlak
Situaci zhoršuje plný žaludek, příliš těsné oblečení, teplo, ale také příliš dlouhá jízda bez přestávek, hlavně v nerovném nebo klikatém terénu a s většími výškovými rozdíly.
Jak nevolnosti předejít
- Jeďte ohleduplně. Řidič by neměl jet příliš rychle a prudce zatáčet. Prudká změna rychlosti a směru jízdy může vyvolat intenzivnější rozpor mezi vjemy mozkových receptorů a samotného těla dítěte.
- Poměrně účinným způsobem je často cestovat, protože tělo si na tuto situaci zvykne a přestane na ni reagovat.
- Není dobré cestovat nalačno, ale také přecpaný žaludek nám situaci neusnadní. Je dobré nějaké lehké jídlo a na cestu si přibalit chladnou vodu a slané sušenky.
- V dopravním prostředku je důležitý vhodný výběr místa. Téměř nikdy není špatně řidiči, proto je dobré vybírat místa ve předu, po směru jízdy, jednak jsou v těchto místech menší otřesy. Pokud cestujeme autobusem, máme jistotu, že stačíme včas požádat o zastavení v případě nevolnosti.
- Během jízdy autem je dobré dělat přestávky, kdy máme možnost nadýchat se čerstvého vzduchu.
- Je vhodné mít připravený igelitový sáček pro případné zvracení, dále také mokré kapesníky pro možnost otření a u dětí náhradní oblečení pro případ potřísnění.
- Hlava by měla být v klidu, opřená o opěrku, sledujte horizont.
- Vhodné je odvedení pozornosti, např. povídáním, poslechem hudby ve sluchátkách se zavřenýma očima.
- Rozvoj nevolnosti hodně souvisí s psychickým stavem dětí. Nestrašte potomka předem, že mu bude určitě špatně. Raději pro něj připravte různorodé aktivity, kterými se zabaví. S dítětem si hodně povídejte, hrajte slovní fotbal, zpívejte. Když už se mu špatně udělá, uklidněte ho. S dětmi je dobré cestovat na noc nebo v době odpoledního spánku. Vaše dítě bude pravděpodobně unavené a nevolnost zaspí.
- Přizpůsobte vnější vlivy. Dráždit mohou dráždit různé pachy nebo naopak vůně, proto je odstraňte a častěji větrejte. Problémy mohou působit i sluneční paprsky, eliminovat je můžete použitím ztmavujících fólií na okna.
Pomocníci z lékárny
Přípravek je nutné použít vždy před cestou, doporučuje se 1/4; hodiny až 30 minut. Pokud je cestování delší, je možné dávku zopakovat. Stejně tak se doporučuje rozkousat další tabletu léku v okamžiku, kdy se nám zdá, že se příznaky cestovní nevolnosti nezadržitelně blíží.
TRAVEL-GUM 10 žvýkací tablety
TRAVEL-GUM 20 žvýkací tablety - dospělí a děti nad 15 let
Obvykle se užívá (žvýká jako žvýkačka asi 10 minut) 15-30 minut před začátkem cesty 1 žvýkací dražé. Dostaví-li se přesto nevolnost, pak při prvních příznacích žvýkejte druhé dražé. Pokud neužijete léčivý přípravek před cestou, učiňte tak při prvních náznacích nevolnosti. Účinek přetrvává 1-3 hodiny. Nepřekračujte užití 6-7 žvýkacích tablet za den.
Nepožívejte souběžně alkoholické nápoje, dochází k výraznému zvýšení ospalosti a útlumu. Žvýkací dražé Travel-gum není vhodné polykat, mohlo by se zesílit nucení ke zvracení. Náhodné spolknutí není nebezpečné.
Autíčka pro pohodové cestování - pomoc při nevolnosti s obsahem zázvorové silice. Autíčka doplněk stravy, nabízejí pomoc pro vaše děti při nevolnosti za jízdy dopravními prostředky.
TravelPop - roksová lízátka, určená při nevolnosti z cestování, obohacená o vitamin C, zázvor, kozlík lékařský, chmel otáčivý a meduňku lékařskou.
Zázvor (ginger) - uklidňuje žaludek a pomáhá zdravé peristaltice střev. Je vhodný zejména pro děti a těhotné ženy. Zázvor najdeme v zázvorových lízátkách, bonbonech, kandovaný zázvor nebo si uvaříme mírný zázvorový čaj na cesty.
Praktickým řešením jsou malé zázvorové tablety Antimetil®. Každá tabletka má standardizovaný obsah zázvorového extraktu na 10 % gingerolů. Zázvor díky nim pomáhá zklidnit žaludek a podporuje trávení. Doplněk stravy Antimetil® je určen pro dospělé (včetně těhotných žen) a děti od 3 let. Přibalte si jej do své cestovní lékárničky a užijte 30 minut před cestou.
Stresu z cesty a obav z nevolnosti zmírní Bachovy esence - Strach, Krizová směs. Můžeme použít i vdechování esenciálních olejů jako je máta, citron, levandule, pomeranč, zázvor nebo heřmánek.
Na zklidnění žaludku také velmi dobře pomáhá čaj z máty, meduňky nebo heřmánku.
Kinetózu zvládnete za pomoci homeopatie
- Cesta letadlem může být problémem pro všechny, kteří špatně snášejí výšky a rychle změny polohy. Tito lidé by měli mít po ruce homeopatický přípravek Borax 9 CH, který začnou užívat již den před odletem, pak ráno před letem a také během něj – a to po pěti granulích. Jestliže trpíte klasickou mořskou nemocí při naklánění nahoru a dolů, pak byste měli užívat pět granulí každé dvě hodiny.
- Pokud máte z létání hrůzu, tak raději zvolte přípravek Argentum nitricum 15 CH – v dávkování jako v předešlém případě. Tento přípravek se používá i v případě nervů například před zkouškou nebo jinou stresovou událostí.
- Lidem, kterým se kinetóza projevuje prudkými závratěmi a zhoršením vidění a zhoršuje se v teple nebo chladu, můžete vyzkoušet Cocculus indicus 9 CH. Dávkování je v tom případě pět granulí po dvou hodinách.
- Člověk, jehož příznakem je při kinetóze hlavně nevolnost, bušení srdce a bledost, stejně jako hodně slin v ústech – tyto příznaky se vylepší na čerstvém vzduchu. Takový cestující by mohl vyzkoušet Tabacum 9 CH – také po dvou hodinách pět granulí.
- Nejuniverzálnějším pomocníkem na cesty jsou homeopatické tablety Cocculine. Pokrývají větší množství příznaků cestovních nevolností. Užijte dvě tablety na noc před odjezdem a pak tabletu před cestou a během ní.
Pokud si nejste jisti, který produkt je pro vás nejlepší, kontaktujte lékárníky v online poradně na Lékárna.cz - milerádi vám poradí!