Na úvod jen vysvětlení: v zásadě existuje dvojí forma neštovic. Neštovice plané a neštovice pravé. Druhá forma již patří k onemocněním tzv. eradikovaným, tedy vymýceným na celém světě. Virus pravých neštovic je uchováván v současné době jen v laboratořích pro případ, že by došlo opět k objevení se nemoci a bylo by nutno znovu vyrobit účinnou očkovací látku. Následující řádky se tak týkají neštovic planých.
Plané neštovice (latinsky varicella) je onemocnění, které je vyvoláno virem. Přenos tohoto vyvolavatele se děje vzdušnou cestou, zdrojem nákazy je nemocný člověk, zejména v prvním týdnu trvání kožních projevů onemocnění. Bránou vstupu viru do organismu je zejména dýchací trakt, ale i sliznice oční spojivky. Od vstupu viru do organismu k příznakům manifestace choroby (tzv. inkubační doba) uplyne obvykle 14-21 dnů (průměr 14 dnů). V první fázi onemocnění je charakteristické, že nemocní trpí pocity únavnosti, mírné slabosti a ne vysokou horečkou. Následuje výsev kožních projevů, které se mnohdy mohou objevit i bez jakýchkoliv předchozích příznaků. Na kůži se zpočátku objevují drobné skvrny, které vcelku rychle přecházejí v tmavěrůžové až tmavočervené pupínky (na rozdíl od skvrn pupínky prominují nad úroveň kůže, jsou tedy hmatné). Tyto pupínky vcelku rychle zase přecházejí do stadia puchýřků, které obklopuje červenavý lem. Zpočátku je obsah těchto puchýřků čirý, ale asi po 24hod se zkalí a následně celá tato struktura zasychá, vzniká tak stroupek, který asi po 7-21 dnech se zcela zahojí. Je typické, že nemocní s planými neštovicemi mají na kůži přítomny vedle sebe všechna uvedená stadia, tj. skvrnu, pupínek, puchýřek. Tyto kožní projevy jsou přítomny i ve vlasaté části hlavy, což je důležité pro diagnózu. Kožní projevy pl.neštovic svědí, nemocní, zejména děti se tak často škrábou. To je důvodem toho, že jednak může být virus z puchýřků přenesen na jiné tělní partie, jednak se obsah puchýřků může infikovat jinými "bacily". Proto nemusí odhojení kožních projevů pl.neštovic být vždy bez komplikací, ale v případech, kdy dochází k infekci obsahu puchýřků, se celá nemoc hojí četnými různě velkými a hlubokými kožními jizvami. To je zvl. nebezpečné, pokud je škrábáním onemocnění zaneseno do oka nebo do genitálu. Ve fázi, kdy jsou přítomny projevy na kůži, bývají někdy přítomny i podobné projevy na sliznici dutiny ústní, kde mohou vznikat velmi bolestivé afty (nemocní pak mají problémy s polykáním a přijímáním stravy). Většinou však onemocnění probíhá nekomplikovaně, komplikací je zejména zanesení obsahu rozškrábaných puchýřků na jiné tělní partie. Ne častými komplikacemi v průběhu pl.neštovic bývá dále i možné postižení plic v podobě zápalu plic, ale také postižení mozku. Naopak vždy velmi komplikovaný průběh pl.neštovic je vždy u těch jedinců, kteří trpí vrozenými nebo získanými poruchami obranyschopnosti (imunity). V těchto případech může onemocnění být i život ohrožující.
Čtěte také: Dětské nemoci spojené s vyrážkou
Jak léčit neštovice?
Specifická léčba pl.neštovic není, proti nemoci se neočkuje. Proti svrbění a škrábání se obvykle podávají některé léky, vč. různých kožních zásypů a pudrů. U dětí je možno ovazovat vhodným způsobem i celé ruce (tj. prsty a dlaně), aby si škrábáním neroznášeli onemocnění na jiná místa těla. Toto opatření však nemusí být zcela 100% účinné. V těžkých případech průběhu onemocnění je nutná hospitalizace a podávání některých antivirových látek. Znovu však zdůrazňuji, že těžký průběh může vést i přes řadu různých léčebných opatření k úmrtí. Pl.neštovice zanechávají trvalou imunitu - tedy, pokud je někdo prodělá, podruhé již toto onemocnění nepropuká. V akutním stadiu je vždy vhodné, aby nemocné dítě viděl dětský lékař - je to důležité pro stanovení správné diagnózy a návrh postupu léčby. Pokud přicházíte se svým dítětem, u něhož je podezření na pl.neštovice (ale i jiné infekční onemocnění), do ordinace svého dětského lékaře snažte se, aby jste neseděli v čekárně s ostatními dětmi - chráníte je tak před možným nakažením.
Přidat nový komentář