Některé projevy stárnutí mohou být spojeny se ztrátou některých receptorů v mozku, to uvádějí vědci v The American Journal of Psychiatry.
Dr.Volkow z Uptonu, New York uvádí, že ve studii se zaměřili na dopamin jako jeden z hlavních působků v mozku, který má na starosti komunikaci mezi částmi mozku zodpovědnými za pohyb, schopnost učit se, schopnost paměti, motivace a ocenění.
Dr.Volkow a jeho tým studovalo 37 zdravých jedinců v různém věku. S pomocí techniky pozitronové emisní tomografie (PET) byl zobrazen mozek a zejména úroveň dopaminových (D2) receptorů včetně mozkových hladin glukozového metabolismu, který se používá k hodnocení mozkových funkcí.
Po všech měřeních vědci nalezli vztah mezi stárnutím a úrovní dopaminových receptorů. S tímto poklesem byla v souladu nižší aktivita v čelních lalocích mozku.
Možná interpretace těchto závěrů může vést k odvození nižší aktivity mozkového dopaminu a úrovní stárnutí člověka zejména v činnostech jako je schopnost zapamatovat si a mentální změny související se stárnutím.
Na základě těchto zjištění jsou možné dvě varianty řešení, jak se těmto změnám bránit: léky a životní styl. Specifické léky mohou zpomalit či zabránit odumírání systému dopaminu. A v některých případech změna životního stylu může vést k zachování dopaminového systému -- cvičení, nové zážitky, neustále se učit, vhodní dieta.
S tím souvisí, že život bez nových podnětů, stereotypní, pasivní může svým způsobem urychlit proces nevratných změn v mozkovém prostředí a tím urychlit stárnutí.
The American Journal of Psychiatry, Leden 2000