Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ




O nespavost se jedná,pokud je porucha v množství,kvalitě nebo časování spánku nebo dochází k nenormálním jednotlivým událostem během spánku a pokud zároveň dochází k zřetelné osobní nepohodě a narušení fungování člověka v běžném životě.
Je třeba pamatovat,že s věkem se délka spánku přirozeně zkracuje. Přibližně 80% nespavostí vyplývá z emočních poruch,které vznikají nejčastěji v důsledku akutního nebo chronického stresu.U velkých depresí se nejčastěji objevuje ranní probouzení nebo celonoční nespavost.U manických stavů je snížená potřeba spánku na minimum,později zpravidla nahrazována usínáním přes den.
U neuróz se vyskytuje 70% chronických nespavostí. Nejčastěji udávanými příznaky jsou porucha usínání,strach z nespavosti a velká úzkost. K těžkým nespavostem vede zneužívání a závislost na návykových látkách a alkoholu. K poruchám spánku dochází i v souvislosti se závažnými tělesnými nemocemi.
Abnormální epizodické události jsou probouzení se zmateností, somnambulismus,noční děsy,noční křeče nohou,mluvení ze spánku, noční můry,spánkový bruxismus (vrzání zuby), škubání ve spánku. Některé z nich s dospíváním spontánně mizí.Jsou léčitelné,i když jejich původ není přesně znám.
Léčba spočívá především ve stanovení příčiny nespavosti. Postupy,kterými si může pomoci člověk sám jsou následující:
- Odstranění látek zhoršujících spánek-alkoholu a kofeinu
- Pravidelná doba spánku
- Pravidelný čas ulehnutí k spánku
- Pravidelné ranní a odpolední cvičení
- Komfort ložnice a lůžka
- Nízká teplota v místnosti
- Používání lůžka pouze pro spánek nebo sex
- Při obtížích s usínáním po 10-15 minutách vstát,věnovat se jiné aktivitě v jiné místnosti a zkusit poté znovu usnout
- Při objevení se obtížně zvladatelné nespavosti je důležité co nejdříve vyhledat pomoc lékaře,protože se může jednat o stav,který by mohl vést k budoucímu závažnějšímu narušení duševního stavu.
- Psychoterapeutický přístup k řešení neurotických potíží vedoucích k nespavosti. (Podpůrná psychoterapie by měla být vždy součástí léčby jakékoli příčiny nespavosti)
- Vhodné jsou i podpůrné relaxační metody.
- V případě neuróz podání anxiolytik.
- V případě deprese podání antidepresiv.
- V případě mánie podání neuroleptik.
- V případě závislosti je zpravidla nutná specializovaná péče a léčba.
- V počátečních stadiích všech nespavostí se zpravidla vždy kombinují výše uvedené léky s hypnotiky.(Je třeba pamatovat na možnost rozvoje psychické i fyzické závislosti při dlouhodobějším užívání.)
- Prevencí je včasná návštěva lékaře a včasné nasazení léčebných postupů.