Inzerce https://www.lekarna.cz/posileni-imunity/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=posileni-imunity

Nesoustředěnost může vyvolat obyčejný hlad

( Markéta Grosmanová | přečteno: 12504x )

Z Prahy až do Dubrovníku. I tak dlouho jsou na cestě schopni vydržet někteří řidiči.

Z Prahy až do Dubrovníku. I tak dlouho jsou na cestě schopni vydržet někteří řidiči. Rozumné to není, ale když už se do něčeho takového pustíte, měli byste alespoň vědět, jak se udržet v co nejlepší kondici.

Dálnice

Při dlouhých cestách je nejdůležitější, aby jste neusnuli a aby se vaše pozornost pokud možno nesnížila. Mnoho lidí za nejlepší životabudič považuje kávu, kolu a energetické nápoje. Je to chyba, pokud totiž do sebe třeba během dopoledne doslova nalijete třeba litr těchto tekutin, v konečném důsledku vám bude hůře, než kdybyste pili jen vodu. Ta je koneckonců spolu s vyváženou svačinou tím nejlepším lékem proti únavě. Proč?

Kofein je užitečný, ale jeho pozitivní účinek je vyvážen negativy. Účinek se začíná projevovat asi 15 minut po jeho požití. V těle pak zůstává několik hodin. Stejně jako nikotin způsobuje prokrvení mozkových tkání a stimuluje systém, který v centrální nervové soustavě distribuuje signály. Zvyšuje i krevní tlak, zrychluje tepovou frekvenci, a oddalují tak únavu. Kofein také odvádí z těla vodu. Pokud si tedy dáte určité množství kávy nebo jiných nápojů s obsahem kofeinu a již nedoplníte potřebné tekutiny - nejlépe obyčejnou vodu, dostaví se únava a budete ospalí.

Nespoléhejte ani na energetické nápoje, také ty odvádějí vodu z těla a jejich účinek není nikterak závratný. Naopak organismu prospějí vedle vody minerálek nápoje iontové, protož mají vodné složení minerálů. I iontové nápoje je dobré ředit nebo kombinovat s vodou.

Pitný režim, který je navíc třeba přizpůsobit teplotě a tedy množství tekutin spíše zvýšit, ale k dobré kondici nestačí. Je dobré přemýšlet i nad jídlem. Jistě je banální vysvětlovat, že pokud budete mít hlad, budete se cítit podráždění, slabí a možná i malátní. Pokud se naopak hodně najíte, bude se vám chtít spát. Tyto banální pravdy říkají, co se v těle v danou chvíli děje. Klesá a stoupá hladina krevního cukru. A ten rozhoduje, kolik energie budete mít.

Pokud si na cestu uděláte obligátní chleba s řízkem, lze říci, že nic nezkazíte. Chléb by ale měl být celozrnný a kromě řízku – lepší by byl přírodní – by svačina měla obsahovat také zeleninu. Stejně tak poslouží celozrnné pečivo s rostlinným máslem, šunkou, salámem či sýrem. Nevhodné je kořeněné jídlo, po kterém budete mít žízeň, stejně tak i brambůrky. Dobře vám naopak neudělá světlá bageta s majonézovým dresinkem.

<
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

82%
18%
Zatím hlasovalo 95 lidí

Mohlo by vás zajímat

Slaný roztok do konvičky

Dobrý den, jaký slaný roztok se prosím používá do konvičky na výplach nosu? Kupuje se nebo ho můžu vytvořit doma? Děkuji za odpověď

Ustupující dásně: Co je způsobuje a jak jim předcházet?

Zdravé dásně mají většinou růžovou barvu a těsně přiléhají k zubům. Dáseň pokrývá zuby od čelistní kosti až po viditelnou korunku zubu a tvoří ochrannou bariéru, která zabraňuje pronikání zánětlivých bakterií ke kořenům zubů a do čelisti. Zároveň zajišťuje pevné ukotvení zubů. Pokud se však začnou v ústech hromadit bakterie, může to vést k onemocnění dásní a jejich ustupování.

Chronický stres aneb různé lidi stresují různé věci

Dneska snad už nikoho nepřekvapí souvislost mezi stavem psychiky a tělesna, neboli psychosomatika. I proto Světová federace pro duševní zdraví iniciovala v roce 1992 oslavu duševního zdraví, která připadla na 10. října. Cílem bylo a je poukázat na duševní poruchy, které mají negativní vliv na kvalitu života stále větší části populace. Jednou z prokazatelných příčin těchto nemocí je chronický stres. Tedy ten, který probíhá dlouhodobě.

Dluh na zdravotním pojištění. Kdy hrozí? A co dělat?

Zdravotní pojištění musí mít zaplacené všichni. Může se ale stát, že vám přijde upozornění z pojišťovny, že u ní máte dluh. Ten mnohdy vzniká i z nevědomosti – nevíte, že platit máte. Třeba žijete v domnění, že za vás pojistné odvádí stát či zaměstnavatel. Co v takové situaci dělat?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se&hellip;

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči&hellip;

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho&hellip;

Naši partneři

Inzerce