Diabetu a všemu s ním spojenému se věnuje náš speciál cukrovka.lekarna.cz, kde se dozvíte další zajímavé a lékaři ověřené informace, novinky a tipy z oboru diabetologie
.
Nepřetržité monitorování hladiny krevního cukru
(prof. MUDr. Vladimír Bartoš DrSc. | přečteno: 6223x )
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, zda-li existují glukometry, které umožňují monitorovat hladinu krevního cukru nepřetržitě. Četl jsem, že ve Velké Británii je k máni glukometr ve tvaru hodinek, který dokáže odhadovat hladinu glukozy v krvi přes kůži. Děkuji za vyřízení mého dotazu.
Přístroj, ketrý znáte pod pojmem glukometr není schopen nepřetržitého monitorování glykémií. Ve vývoji jsou tzv. glukózové senzory, které umožňují monitorování glykémií v určitých (poměrně krátkých) časových intervalech.
Glukózové senzory se dělí na invazivní (vyžadující zavedení senzoru - v praxi obvykle do podkoží) a neinvazivní (sem paří Vámi zmíněné senzory ve tvaru hodinek).
Z invazivních senzorů je u nás dostupný zatím pouze senzor firmy Minimed. Jde o přístroj, od něhož vede tenká hadička k elektrodě, která se zavádí do podkoží. Senzor načítá hodnoty glykémií po dobu 3-5 dnů a po jeho odpojení jsou tyto hodnoty vyhodnocovány pomocí počítače. Znamená to, že nemá displej a není možno aktuální glykémii vidět. Je to zatím jediný dostupný senzor v ČR. Jeho použití je vzhledem k ceně přístroje a elektrod omezeno na diabetologická centra.
Neinvazivní glukózové senzory nejsou u nás dostupné. Zmiňovaný senzor se jmenuje Glucowatch. Jeho používání může však mít určitá úskalí. Někdy se objevují kožní reakce v místě kontaktu senzoru. Dalším problémem je omezení spolehlivosti měření, jestliže se zpotíte (nejen při fyzické námaze, ale i při hypoglykémii, kde je pocení jedním z příznaků).