Chtěla bych se zeptat:mám syna ve věku 5 let, který má potíže se zubními kazy v mléčném chrupu.Po první zkušenosti s vrtáním zubu ho již nemůžu donutit k zubnímu ošetření.Vždy je z toho strach,křik a pláč v ordinaci.Přes veškeré sliby,že si zoubky nechá ošetřit,nakonec neotevře ani pusu.Je nějaká metoda nebo způsob ošetření,který byste mi mohli poradit nebo doporučit?Právě v tomto období si stěžuje,že ho zoubky bolí,hlavně v noci.Ale dobrovolně se ošetřit nenechá.Podotýkám,že u obvodní lékařky při vyšetřeních ani při očkování s ním problémy nejsou žádné.Děkuji.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Nedostatečná ústní hygiena
Nejčastější příčinou nepříjemného odéru z úst však bývá nedostatečná ústní hygiena.
„U většiny lidí zápach z úst vzniká v důsledku nesprávného čištění chrupu nebo obecně zanedbané zubní prevence,“ uvádí MDDr. Ondřej Makal z Dentální kliniky Jan Stuchlík. V případě nedbalého čištění chrupu totiž na zubech ulpívá zubní plak tvořený bakteriemi a zbytky jídla, což následně způsobuje nepříjemný zápach.
Jak by tedy každodenní ústní hygiena měla vypadat?
„Chrup čistěte nejméně dvakrát denně, ráno po snídani a večer před spaním, a po večerním čištění už nic nejezte a pijte jen vodu. Používejte kartáček s malou hlavicí hustě osázenou měkkými vlákny, zuby čistěte po celém jejich povrchu a nezapomínejte ani na méně dostupná místa,“ radí doktor Makal a dodává:
„Zejména při večerním čištění myslete i na mezizubní prostory a dočistěte je ještě mezizubním kartáčkem nebo dentální nití.“ Zubní pasta je sice také důležitá, ale jen jako pomůcka - pokud totiž pořádně neodstraníte ze zubu plak mechanicky kartáčkem, pasta ke sklovině stejně nepronikne.
Se správnou technikou čištění chrupu i s výběrem vhodných pomůcek na ústní hygienu vám poradí stomatolog nebo dentální hygienistka. Pravidelné návštěvy obou těchto specialistů jsou pro udržení zdravých a krásných zubů tak jako tak nevyhnutelné.
„Preventivní stomatologické prohlídky a návštěvy dentální hygienistky by každý měl absolvovat přibližně dvakrát do roka dle stavu a dispozic chrupu. Jedině tak lze včas odhalit případné problémy a předejít i závažným onemocněním,“ doporučuje zubní lékař.
Čtěte také: Pět kroků pro váš úsměv na celý život
Zubní kaz
Zubní kaz nemusí, alespoň v počátečních stádiích, bolet, ale může být cítit. Bakterie, které pronikají do zubu, ničí zubovinu, což se projeví jako kaz. V takovém případě je jediným východiskem co nejrychlejší návštěva stomatologa, který zubní kaz vyvrtá a postižené místo vyplní, aby tak předešel dalším komplikacím kazu. „Čím dřív k zubaři zavítáte, tím lépe. Neléčený zubní kaz totiž ve svém pokročilém stádiu může zasáhnout i kořenové kanálky. V pokročilých stádiích zubního kazu již někdy není možné silně poškozený zub zachránit a jako jediné řešení zbývá jen jeho extrakce,“ varuje Ondřej Makal.
Čtěte také: Zubní kaz trápí více než 80 % populace. Jak vzniká a jak se mu bránit
Zánět dásní a parodontitida
Projevem špatného stavu hygieny dutiny ústní a s ním souvisejícího zápachu z úst může být také zánět dásní nebo parodontitida. Určitou formou zánětu dásní trpí dokonce až 90% populace, a často o tom dokonce neví, protože onemocnění, alespoň určitou dobu, může probíhat bez výrazně citelných příznaků. Zánět dásní neboli gingivitidu způsobují kolonie bakterií, které se hromadí a dlouhodobě působí hlavně v mezizubí, které je hůře čistitelné. V důsledku usazeného plaku pod dásněmi, bakterií a zubního kamene vzniká zmiňovaný zánět a s ním i nepříjemný zápach. Ten je však v tomto případě ještě to nejmenší – neléčený zánět dásní totiž může přerůst v parodontitidu, tedy onemocnění závěsného aparátu zubu. Na rozdíl od zánětu dásní jsou ale důsledky parodontitidy bohužel nevratné a mohou znamenat i ztrátu chrupu. Jediným řešením a zároveň prevencí je v tomto případě opět pečlivá ústní hygiena a pravidelné návštěvy stomatologa a dentální hygienistky.
Čtěte také: Parodontitida - zákeřné onemocnění chrupu se možná týká i vás
Zuby moudrosti
Jednou z příčin nepříjemného pachu z úst může být i problematická anatomie chrupu. Potíže způsobují nejčastěji třetí stoličky, obecně nazývané osmičky nebo lidově zuby moudrosti. Pokud se tyto zuby prořežou jen částečně a zbytek zůstane pokryt dásní, mohou se v tomto skrytém prostoru držet zbytky potravy a zubní plak.
„Prořezávání třetích molárů často provází řada problémů. Pokud tyto zuby neplní svou funkci, brání řádné ústní hygieně či způsobují jiné potíže, je lepší je odstranit, “ říká doktor Makal.
Nejde vždy jsou na vině zuby
Zápach z úst je nejčastěji spojen s problémy v dutině ústní, existují ale i jiné příčiny, jako například komplikace s trávicím traktem nebo i opravdu závažné zdravotní problémy jako nádory hrtanu a hltanu. Halitózu proto v žádném případě nepodceňujte a vždy se poraďte s lékařem.