Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Voda ve formě krve, lymfy či mezibuněčné tekutiny transportuje živiny v těle na místo konečného určení, tj. k jednotlivým buňkám. Je nenahraditelná při ochlazování organismu.
Denní spotřeba tekutin je pro dospělého minimálně 2,5 litru (odpovídá průměrnému příjmu tekutin 35 ml na 1 kg živé hmotnosti). U děti je potřeba vody vyšší. Se stoupajícím věkem od 2 do 16 let potřeba tekutin klesá od 125 ml do 50 ml denně na 1 kg hmotnosti.
Tato potřeba se hradí nápoji (1 - 1,5 l), vodou, která je obsažena v potravinách, např. v polévkách, ovoci a zelenině (1 l), a vodou získanou z trávení živin (0,5 l).
Potřeba tekutin závisí na teplotě a vlhkosti vnějšího prostředí a na tělesné aktivitě. Při zvýšené tělesné námaze a vedrech mohou ztráty vody potem dosahovat až 10 l.
Lidský organismus umí udržovat stálý objem vody v těle i koncentraci minerálních látek v tělních tekutinách. Zvýší-li se koncentrace minerálních látek v tělních tekutinách, signalizuje to nedostatek vody. Ledviny začnou šetřit vodou a vylučují koncentrovanější moč. Současně se objeví pocit žízně. Ve spánku je tento mechanismus "vypnut", a proto je důležité pitný režim zahájit snídaní s dostatečným objemem tekutin.
>Proč je voda pro nás tak zásadní? Čtěte zde
Přidat nový komentář