MUDr. Ilonou Procházkovou, Dermatovenerologická klinika, 25. dubna 2002
Výsledky studie „Ovlivnění hydratace kůže při pravidelném příjmu pramenité vody Aquila“, kterou provedl AquaLife Institute společně s kolektivem prof. Petra Arenbergera na Dermatovenerologické klinice FNKV v Praze v květnu 2017, potvrdily, že pravidelné pití pramenité vody statisticky významně zvyšuje hydrataci kůže. V létě hraje zásadní roli pro pokožku voda dodávaná tělu pitným režimem, hydratační krémy účinkují pouze na povrchu kůže. A kůže, aby správně fungovala, potřebuje stejně jako většina buněk a systémů v organizmu dostatečné množství vody.
Čtěte také: Užijte si slunce bez sluneční alergie
„Vodu zevnitř musíme dodávat kožním buňkám pravidelně v průběhu celého dne. Při nárazovém pití většího množství vody tělo tuto vodu velmi rychle zase vyloučí, aniž by ji kožní buňky využily. Při průběžném doplňování tekutin si ale tělo stihne uložit vodu do kůže, která ji pak může využít,“ vysvětluje prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc, MBA, FCMA, přednosta Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, a dodává:
„v první řadě se to projeví na vzhledu pokožky, a to už po několika dnech. Nejprve se naplní vodou (a rozšíří) horní i střední vrstva kůže, načež se povrch kůže vypne, vyhladí a působí mladistvěji. Z dlouhodobého hlediska pak při dostatečném množství vody v kůži vůbec nevznikají vrásky a pleť stárne mnohem pomaleji.“
Čtěte také: O krk a dekolt se starejte stejně jako o obličej
Tělo dospělého člověka tvoří asi z 60 % jeho hmotnosti voda – 2/3 vody se nachází v buňkách a 1/3 v mezibuněčném prostoru, kůže obsahuje 6–8 litrů vody. Dostatečně hydratovaná pokožka je hladká a vypnutá, v opačném případě je povadlá a scvrklá. Dehydratovaná kůže je navíc křehká, oslabená a neplní svoji normální úlohu, proto se olupuje, šupinatí, vypadá unaveně, předčasně stárne, má větší sklony k alergickým reakcím. Ideálním zdrojem tekutin je přírodní pramenitá voda, která je velmi kvalitní a neobsahuje chemické přídatné látky. Vhodnou součástí každodenního pitného režimu jsou také přírodní minerálky, protože doplňují tělu kromě tekutin i důležité minerální látky (např. hořčík, vápník, draslík a fluor).
Čtěte také: IPL epilace není pro všechny
Výsledky studie dále prokázaly, že kůže byla již po 14 dnech pravidelné hydratace pramenitou vodou méně vysušená, více vláčná, hebká a pružná v průměru u 83,3 % testovaných osob s upraveným pitným režimem (pití 1,5 litru vody navíc k běžným potravinovým návykům). Po skončení experimentu se účastníkům studie s upraveným pitným režimem významně zvýšila hydratace kůže – na obličeji o 12,7 % a na rukou o 15,1 %. Při posledním měření oproti prvnímu měření před začátkem pití mělo 95,4 % jedinců širší pokožku (horní vrstva kůže) a škáru (střední vrstva kůže) v průměru o 11,6 %.
„Pro zdraví a krásu kůže mají význam i hydratační krémy, ale nejlépe v kombinaci s pitným režimem. Voda dodávaná kůži zvenku se totiž musí dostat přes rohovou vrstvu, což není jednoduché, protože buňky kožního povrchu chrání lipidová vrstva, která pustí vodu dovnitř buněk jen těžko. Přínos krémů spočívá více než v hydrataci v komplexním zvláčňování pleti, které dodávají lipidy. Díky tomu zjemňují rohovou vrstvu a zároveň podporují ochrannou funkci kůže před vnějším prostředím,“ objasňuje prof. Arenberger.
Zdroj: www.aqualifeinstitute.cz