Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Speciální kategorii představují přírodní minerální vody. U nich se z etiket dočteme složení a obsah minerálních látek, včetně množství rozpuštěných pevných látek. „Pokud se jedná o minerální vodu, musíme najít na etiketě informaci o charakteristickém složení, tedy o tom, jaké minerály obsahuje a v jakém množství. Orientace je potom jednoduchá a každý si může vybrat, jakou minerální vodu bude pít. Ty nízce a středně mineralizované vody jsou vhodné ke každodennímu pití pro všechny, vody s vyšší mineralizací nad 1500 mg/l rozpuštěných pevných látek jsou vhodné při zátěži, v letním období nebo při sportu, kdy je potřeba rychle doplnit minerály,“ vysvětluje Jana Ježková, předsedkyně českého Svazu minerálních vod. Upozorňuje také na častý omyl, že se minerálky musí střídat.
Klasifikace minerálních vod podle obsahu minerálů
Vhodné ke každodennímu pití pro všechny:
- velmi slabě mineralizované s obsahem rozpuštěných pevných látek do 50 mg/l,
- slabě mineralizované s obsahem rozpuštěných pevných látek 50 až 500 mg/l,
- středně mineralizované s obsahem rozpuštěných pevných látek 500 mg/l až 1500 mg/l,
Vhodné při zátěži, v letním období nebo při sportu, kdy je potřeba rychle doplnit minerály:
- silně mineralizované s obsahem rozpuštěných pevných látek 1500 mg/l až 5 g/l,
- velmi silně mineralizované s obsahem rozpuštěných pevných látek vyšším než 5 g/l;
Minerální vody s léčebnými účinky
Jinou kategorií jsou minerální vody z přírodních léčivých zdrojů tzv. léčivé minerální vody, jejichž konzumaci je vhodné konzultovat s lékařem, který dokáže doporučit, jaký druh nejlépe vyhovuje zdravotnímu stavu.
Voda v číslech
Dospělý zdravý člověk by měl denně vypít 1,6 – 2 litry tekutin, dle potřeby a zátěže i více. Voda je nejpřirozenějším nápojem, jelikož neobsahuje kalorie, cukr ani chemické přídavky. Tělo neumí vodu skladovat, a proto by si měli lidé hlídat její doplňování. Slouží mimo jiné jako médium pro vyplavení škodlivin z těla a funguje také jako regulátor teploty.
- 60 % organismu dospělého člověka je tvořeno vodou (tj. cca 42 kg)
- zhruba 20 % vody přijmeme z jídla, zbylých 80 % musíme přijmout v tekutinách
- bez vody člověk vydrží pouze 10 dní, bez jídla až 65 dní
- o vodu tělo přichází: 40 – 50 % se vyloučí kůží a plícemi, asi 50 % močí a 3 – 10 % stolicí
- při ztrátě 10 % vody v těle hrozí úpal, halucinace nebo přehřátí
- pokles vody v těle o 20 % může být smrtelný
Přečtěte si také
Nadměrné pocení je dobré řešit
Cholesterol: Strašák dnešní doby