Zdaleka ne všechny vitamínové a minerální doplňky dostupné na trhu mají stejnou účinnost. A nejedná se pouze o dávku. Vědci z University of Texas v Dallasu upozorňují na tři studie o nestejné účinnosti vápníku
Množství vápníku vstřebaného z citrátu vápníku je výrazně vyšší než z formy uhličitanu vápenatého obsažených v minerálních či kombinovaných tabletách.
Tento rozdíl je důležitý zejména pro ženy, které vápník užívají k prevenci před vznikem osteoporózy. V případě nedokonalého vstřebávání je pak preventivní účinek vápníku velmi zanedbatelný, jelikož se většina minerálu vyloučí z těla.
"Dnes je již prokázáno, že včasné a odpovídající užívání vápníku napomáhá prevenci ztráty kostní hmoty u žen v klimakteriu." Řekl Dr.Sakhaee.
Ze souhrnu 15 již publikovaných studií lékaři prokázali, že množství vstřebaného vápníku je až o 25% vyšší u formy citrátu vápníku než formy uhličitanu vápenatého.
A tento závěr není ovlivněn ani užíváním na lačno či po jídle.
V další studii Dr. Sakhaee dokazuje, že postmenopauzální ženy užívající vápník ve formě citrátu po dobu dvou let měly pevnější a hustší kostní hmotu v obratlích páteře než ženy užívající placebo-neaktivní tablety. Je jasné, že tento ochranný vliv nelze co do intenzity porovnávat s léky proti osteoporóze (hormonální či jiné specifické léky).
Proto je důležité se zejména lékárníků zeptat, v jaké formě je vápník v tom kterém přípravku upraven či vázán, pokud se rozhodnete pro jeho doplnění.
American Journal of Therapeutics 1999,6 303-311,313-321.
Journal of Clinical Pharmacology 1999,39,1-4