Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-vyprodej/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vanocni-vyprodej

Cestujte bez zdravotních problémů

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 7174x )

Léto je především ve znamení cestování, které přináší kromě neopakovatelných chvil i zvýšenou možnost zdravotních problémů.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Cestování přináší řadu rizik či nepříjemností. K létu patří vyšší počet dopravních nehod, protože se lidé vydávají na dlouhé trasy, při nichž stoupá riziko únavy, spojené s mikrospánkem. Zvláště v teplém počasí bychom měli myslet na pravidelné zastávky a dodržování pitného režimu. Doporučuje se pít hlavně minerální vodu nebo mírně oslazený ovocný čaj, naopak bychom si měli odpustit sladké limonády a nápoje s obsahem kofeinu.
Před delší cestou je vhodné nekonzumovat těžká jídla, která zvyšují nástup únavy a pro cestující, jež trpí kinetózou, jsou naprosto nevhodná. Nic nezkazíme, dopřejeme-li si před cestou zeleninový salát či jiný lehký pokrm. Další rizikovou oblastí při cestování je používání klimatizace, které je ve vedrech sice příjemné, ale vystavujeme se tak velkému rozdílu teplot. Doporučuje se, aby rozdíl mezi klimatizovaným prostorem a venkovní teplotou byl pět až sedm stupňů, aby přechod z chladna do tepla a naopak nebyl tak prudký. Pokud je chlazení nastavenou na nízkou teplotu, může se člověk kvůli klimatizaci i ve vedrech paradoxně nachladit.

Jak se vyhnout cestovní nevolnosti

Cestování dopravními prostředky může někomu způsobit nevolnost (kinetózu). Projevuje se zvracením, závratěmi, bolestí hlavy, omdléváním, nadměrným pocením a obtížným udržováním rovnováhy. V takovém případě je dobré vzít si hodinu před cestou preventivně léky, které tyto obtíže odstraní nebo zmírní. Dávkování je uvedeno v příbalovém letáku.

Léky proti zvracení a na nevolnost

Pomohou i následující rady:
- Před cestou nekonzumovat těžce stravitelná jídla a nepít alkohol.
- V dopravním prostředku si zvolit místo k sezení nejbližší těžišti dopravního prostředku – v autobuse v přední části, v autě na předním sedadle, v letadle nad křídly, kde jsou výkyvy co nejmenší.
- Nečíst za jízdy.

Jak postupovat při průjmových obtížích

Průjem je nejčastějším zdravotním problémem, který se může vyskytnout nejen na cestách do subtropických nebo tropických oblastí.
Nejdůležitější je v první řadě prevence. Je nutné pít kvalitní pitnou vodu, nejlépe originálně balenou, vyvarování se konzumace čerstvé zeleniny a ovoce, které si sami nemůžeme oloupat nebo opláchnout pitnou vodou. K sekundární kontaminaci těchto potravin dochází totiž často při jejich mytí znečištěnou vodou. Podobně může dojít i ke kontaminaci ledu na přípravu nápojů. Je rovněž důležité se vyhnout konzumaci nedostatečně tepelně upravených pokrmů (mleté maso, vejce). Samozřejmostí musí být pravidelné mytí rukou zejména před jídlem a po použití WC.
Pokud se průjem projeví, většinou stačí dietní opatření a dostatečný přísun tekutin. Tekutiny je nejvhodnější podávat častěji v menších dávkách, vhodné jsou především minerální vody, které doplní průjmem ztracené důležité minerály. Na tyto formy průjmu můžeme použít léky jako Carbotox, Smecta, Endiaron.

Podívejte se na nabídku zde.

Pokud průjmové obtíže po všech opatřeních přetrvávají, je nutné vyhledat lékaře. V každém případě myslíme na to, že průjmy jsou zdravotním rizikem především pro malé děti a starší lidi, kteří vlivem celkové dehydratace organismu mohou být i vážně ohroženi na životě.

Lékárnička na dovolenou

Obecně by se obsah cestovní lékárničky měl řídit délkou pobytu, počtem osob a očekávanými zdravotními riziky během pobytu v cílové destinaci. Při cestování s dětmi jsou vhodné léky na snižování teploty a proti bolesti a teploměr, léky na bolest v krku, proti kašli, na odkašlání a proti rýmě. Vhodné je mít s sebou preparáty proti průjmu a při poštípání hmyzem. Neměl by chybět materiál pro ošetření drobných úrazů a poranění, tedy polštářková náplast, sterilní čtverce a obvazy, elastické obinadlo, dezinfekce a mast nebo gel na ošetření pohmoždění a modřin. Při podráždění kůže po opalování je vhodné použití vhodného přípravku. Pokud někdo trpí nevolností při cestování dopravními prostředky, tzv. kinetózou, je dobré mít sebou vhodný lék. Samozřejmě nesmíte zapomenout na ostatní léky, které pravidelně užíváte.
U všech léků je důležité vézt je v originálním obalu a před odjezdem zkontrolovat dobu použitelnosti. Chraňte lékárničku před sluncem, teplem a vlhkem. Léky uchovávejte mimo dosah dětí!

Doporučujeme: Přenosné lékárničky pro sport a volný čas

Přečtěte si také

Chystáte se o prázdninách cestovat po Evropě?

Letní rýma číhá v klimatizaci

Léky, které s vámi nesmí za volant

Poraďte se s našimi předními odborníky v online poradně.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Slzí vám v zimě často oči?

77%
23%
Zatím hlasovalo 13 lidí

Mohlo by vás zajímat

Kdy a kde se můžu nechat preventivně otestovat na HIV?

Nechat otestovat by se měl nechat každý člověk, který se ocitl v rizikové situaci (více informací např. na webu České společnosti AIDS pomoc). Protilátky proti HIV infekci se vytvářejí zhruba 2–5 týdnů od nákazy. Tzn. aby byl výsledek testu skutečně spolehlivý, měly by uplynout cca 3 měsíce od rizikového chování. Výsledky testu budou vyhotoveny přibližně do 14 dnů.

Plovoucí skvrny v zorném poli jsou ve většině případů neškodné

Malé tmavé tečky, čmouhy a skvrnky, vlákna či nitky nebo kousky pavučin. Tyto nepravidelné tvary, které se pohybují v zorném poli a znepříjemňují vám vidění, nejsou jen optickou iluzí. S největší pravděpodobností se u vás vyskytly sklivcové zákalky.

Přípravky vhodné na zvlhčení očí po operaci

Jaké kapky na zvlhčení a dohojení jsou vhodné po prodělané operaci oka?

Loupání kůže na nohou

Dobrý den, mám problém s olupováním kůže na chodidlech, nejčastěji mezi prsty. Doporučíte mi nějaký krém?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce