Náš seriál o osteoporóze zakončíme praktickými radami, jak omezit riziko vzniku osteoporózy.
I přesto, že za vznik onemocnění mohou zhruba z 60 % genetické predispozice, významná část prevence je v našich rukou. Zabránit anebo oddálit propuknutí nemoci lze dostatečným příjmem vápníku a vitamínu D ve stravě, přiměřeným pravidelným pohybem a celkově zdravým životním stylem s omezením či úplným vyloučením alkoholu, kouření a kofeinu. Potravinovou nedostatečnost lze kompenzovat volně prodejnými léčivými přípravky s obsahem kostních minerálů.
Čtěte také: Na řídnutí kostí se u mužů, ale i u žen, přichází zbytečně pozdě
„Vzhledem ke stárnutí populace se z osteoporózy stává doslova civilizační onemocnění. Pokud si uvědomíme fakt, že každých 30 vteřin si dojde u jednoho Evropana ke zlomenině vlivem osteoporózy, je situace alarmující. Data ukazují, že průběhu dalších padesáti let se více než zdvojnásobí počet zlomenin krčku kosti stehenní. Na komplikace v souvislosti s touto zlomeninou přitom u nás v loňském roce zemřelo téměř 30 % všech postižených pacientů,“ upozorňuje Doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D., vedoucí Osteocentra FN Plzeň – Bory.
„U osob s vyšším rizikem osteoporózy a u pacientů s prodělanou zlomeninou je proto důležité zajistit specifickou multioborovou péči a efektivní medikaci pro zvýšení pevnosti kostí,“ doplňuje Vyskočil.
Čtěte také: Únavová zlomenina
Pokud patříte do rizikové skupiny, nebo máte k onemocnění osteoporózou genetické dispozice, je vhodné požádat svého praktického lékaře nebo gynekologa o doporučení na denzitometrické vyšetření. To určí množství minerálů a hustotu kostní tkáně.
„Denzitometrické vyšetření je bezbolestné a trvá zhruba 10 minut. Je velmi přesné, v současné době dokážeme díky měření odhalit i zcela nepatrný úbytek kostní hmoty,“ říká MUDr. Barbora Hanychová z Diagnostického centra Olšanská na Praze 3 a doplňuje:
„Vyšetření je možné provést v jakémkoliv věku, a to i bez doporučení lékaře. V tomto případě je však třeba počítat s úhradou – poplatek činí zhruba od 300 do 800 korun dle zdravotnického zařízení.“
Čtěte také: Denzitometrie - vyšetření kvality kostí
Fakta o osteoporóze:
- Každá 3. žena a každý 5. muž nad 50 let trpí osteoporózou.
- V České republice postihuje onemocnění více než 750 000 pacientů, tři čtvrtiny z nich jsou ženy nad 45 let.
- V České republice je každoročně evidováno na 31 tisíc osteoporotických zlomenin.
- Až 78 % českých žen nedosahuje denní doporučené dávky vápníku (1200 mg), který je klíčovým prvkem pro novotvorbu kosti.
- Ženy nad 45 let stráví kvůli osteoporóze v nemocnici více dnů než kvůli jakékoliv jiné chorobě.
- Riziko zlomeniny u mužů nad 45 let je o 27 % vyšší než riziko rakoviny prostaty.
- Na léčbu osteoporózy vynakládá Česká republika více než 500 mil. korun ročně.
V rámci prevence osteoporózy a její progrese je klíčový příjem adekvátního množství vápníku a vitamínu D ze stravy, přiměřený pohyb a včasná diagnostika onemocnění.
„Přiměřená pohybová aktivita je velmi důležitá, protože přímo podporuje vznik a přestavbu kostí,“ vysvětluje Mgr. Iva Bílková, vedoucí fyzioterapeutka pražské FYZIOkliniky.
„Pohyb a vyvážená strava bohatá na vápník a vitamin D jsou přitom důležité již od dětství a v dospívání, kdy dochází ke stavbě kosterního aparátu a tvorbě kostní hmoty. Ta se vytváří zhruba do 30 let, poté nám kostní hmota ubývá, po 50 roce věku se u žen vlivem hormonálních změn tento úbytek ještě zrychluje,“ doplňuje Bílková. Podle ní jsou v rámci prevence vhodné především aktivity, při kterých jsou zatěžovány kosti ve vzpřímené poloze proti gravitaci, jako je chůze, běh, tanec nebo tenis. Ty je vhodné doplnit o cvičení pro správné držení těla, stabilizaci končetin a trupu a odstranění svalových dysbalancí.
Čtěte také: Význam pohybové aktivity v prevenci a léčbě osteoporózy