Horečka není nemocí v pravém slova smyslu. Je to příznak onemocnění, výstražný signál, které tělo vysílá a říká: "Pozor, asi budu nemocné."
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Již v čekárně si uvědomte, že pokud máte chřipku, jste v prvních dnech onemocnění vysoce infekční. Berte ohled na ostatní a snažte se omezit šíření infekce. Při kašli si zakryjte ústa, mluvte co nejméně. Rozhodně však je cesta k lékaři rozumnější než cesta do zaměstnání.
Váš lékař Vás nejprve prohlédne, zaměří se na dutinu ústní, ale hlavně na plíce a srdce. Nejprve Vás vyšetří fonendoskopem. Poslechne si jak dýcháte a jak Vám bije srdce. Jestliže má podezření na komplikaci, nejčastěji zápal plic, odešle Vás na rentgen.. Zároveň Vám odebere krev na vyšetření krevního obrazu a sedimentace. Z toho se dá také velmi dobře poznat, jestli komplikace nastaly, nebo jestli hrozí.
Diagnóza chřipky při zvýšeném výskytu tohoto onemocnění většinou nečiní velké obtíže. Na začátku epidemie je možné vyšetřit protilátky z krve. Odběr na toto vyšetření je stejný jako odběr sedimentace.
Léčba nekomplikované chřipky spočívá hlavně v klidovém režimu, dostatečném přívodu tekutin a podávání léků proti horečce, bolestem a případně proti kašli.V případě zánětu plic dostanete antibiotika. Jiné to je u chronického postižení plic, zvláště u starých lidí. Zde je možné podat antibiotika i jako prevenci zápalu plic vyvolaného bakteriemi.
Když už jednou chřipku dostanete, mohou se objevit komplikace. Tou nejčastější je zápal plic. Ostatní jsou daleko vzácnější, ale řada z nich je velice závažná. Při chřipce může být postiženo srdce ve formě zánětu. Jeho tlukot je potom nepravidelný a činnost nedostatečná. Dále může být postižen mozek a nervový systém. Příznaky mohou být podobné jako u klíšťového zánětu mozku.
U kojenců může být chřipka příčinou náhlého úmrtí. Ve věku od 2 do 16 let může vyvolat takzvaný Reyův syndrom, který postihuje játra a mozek.Úmrtnost na tuto komplikaci se pohybuje od 30 do 40%. U malých dětí může chřipka způsobit špatnou průchodnost dýchacích cest a vést tak k dušení.
Přidat nový komentář