V naší republice je virem HIV infikováno 1600 lidí. Nemoc se přitom objeví asi deset až patnáct let po nakažení virem Na HIV a AIDS zemřelo 2020 lidí. Poprvé byly příznaky nového onemocnění, které pak dostalo jméno AIDS, popsány v USA v roce 1981, o dva roky později lékaři objevili původce choroby, virus HIV. V tuto chvíli je podle odhadů na světě 39,5 milionu nakažených HIV.
V současné době jsou známy dva typy lidských virů způsobujících onemocnění AIDS, které jsou nazývány HIV-1 a HIV-2. Za celosvětové rozšíření HIV infekce je přitom zodpovědný především virus HIV-1. Mezi nejčastější způsoby přenosu HIV patří pohlavní styk mezi homosexuálními či bisexuálními jedinci. Na konci září 2011 bylo v ČR evidováno celkem 967 těchto případů. Dalším nejvíce rozšířeným způsobem nákazy je pohlavní styk mezi mužem a ženou.
„Pro přenos viru HIV je určující jeho přítomnost v krvi a sekretech pohlavního ústrojí (sperma a vaginální sekret) nakažených osob. V ostatních tělesných tekutinách, jako jsou slzy, sliny, pot a moč, se za normálních okolností, tedy pokud neobsahují příměs krve, virus vyskytuje v minimálním množství a pro přenos HIV infekce nemá prakticky význam,“ uvádí Doc. MUDr. Marie Staňková, CSc. z AIDS centra Fakultní nemocnice Na Bulovce.
Slyšeli jste o domácím testu na HIV? Odborníci o něm mají pochybnosti. Přečtěte si jaké.
Sexuální přenos HIV představuje v současné době hlavní cestu šíření této infekce. Sliznice pohlavního ústrojí nepředstavují na rozdíl od neporušené kůže účinnou bariéru proti vstupu HIV do organismu. Vzhledem k vyšší vnímavosti sliznice v konečníku je nejrizikovější sexuální praktikou anální pohlavní styk u pasivního partnera. Riziko přenosu HIV významně zvyšuje současná přítomnost jiných sexuálně přenosných infekcí, jako je genitální opar, kapavka, syfilis. Hlavní metodou, jak se nenakazit, je tedy bezpečný sex – tedy za použití kondomu či femidomu. Ideálně v kombinaci s výběrem vhodných, tedy nejlépe zdravých, sexuálních partnerů.
Nesexuální přenos viru
K přenosu HIV infekce „krevní cestou“ docházelo zvláště na počátku pandemie často v souvislosti s poskytováním zdravotní péče, tedy s podáváním krve a krevních derivátů obsahujících virus HIV, popř. používání nesterilních nástrojů.
Vzhledem k povinnému vyšetřování krve od dárců a nutnosti důsledného dodržování zásad dezinfekce a sterilizace je v současné době možnost přenosu HIV infekce v rámci zdravotnických zařízení prakticky vyloučena. Významnou roli však stále hraje šíření infekce mezi injekčními toxikomany.
Další možností přenosu je ten z matky na dítě v průběhu těhotenství a při porodu. „Za přirozených podmínek se toto riziko pohybuje kolem 20 – 25 procent. Nebezpečí přenosu HIV infekce přitom existuje i při kojení. Při využití všech současných možností v oblasti medikamentózní léčby antivirotiky a díky způsobu vedení porodu lze riziko nákazy snížit pod 2 – 3 procenta.,“ říká Doc. MUDr. Marie Staňková.
Kde vám pomohou? Antiretrovirotika jsou k dispozici na těchto místech: Praha – FN Na Bulovce, Ústí nad Labem, Hradec Králové, Ostrava, Brno, České Budějovice, Plzeň. Na těchto pracovištích jsou také odborníci, kteří mohou v případě nutnosti poskytnout konzultaci. Seznam AIDS center vám nabízíme.
Od nákazy virem k rozvoji AIDS
Člověk nakažený virem HIV nemusí mít řadu let žádné zdravotní obtíže. Toto období označujeme jako bezpříznakové nosičství viru HIV. I v tomto období však může nakažený člověk přenést infekci na další osoby, i když sám vypadá a cítí se zcela zdráv.
U většiny „HIV pozitivních“ dojde k rozvoji některého z příznaků HIV/AIDS obvykle za 10-15 let po infekci virem HIV. Na rozvoj nemoci má vliv celá řada faktorů, zejména úroveň obranyschopnosti organismu, životní styl člověka či jeho výživové návyky.
„Každé, i lehké onemocnění, představuje pro organismus určitou zátěž. K rozvoji onemocnění AIDS ze stadia HIV pozitivity může přispět tzv. reinfekce, tedy příjem další dávky viru HIV do organismu. Je velmi důležité u nakažené osoby infekci HIV co nejdříve prokázat, aby se mohla včas zahájit léčba, která má šanci rozvoj onemocnění výrazně zpomalit, prodloužit tak život a zlepšit jeho kvalitu,“ vysvětluje lékařka.
Léčba HIV a AIDS
Základním principem léčby této choroby je dobrá znalost HIV a jeho životního cyklu. V uplynulých desetiletích byly postupně objeveny léky působící na různých místech životního cyklu viru. Potlačují především množení viru, a tím oslabují jeho negativní vliv na lidský organismus.
Existuje prevence, pokud došlo ke kontaktu s HIV?
V poslední době se množí případy, kdy se někdo poranil o infikovanou jehlu, kdy nakažený s HIV poraní například záchranáře, nebo zdravotnický personál. Mohou takto postižení lidé nějak snížit riziko přenosu viru? Odborníci doporučují řádné ošetření poranění, včetně dezinfekce a obvykle měsíční podávání antiretrovirotik. Antiretrovirotika jsou trvale k dispozici v regionálních AIDS centrech při infekčních odděleních krajských nemocnic.
V dalším díle se dočtete o tom, jak žít s člověkem, který je HIV pozitivní a co dělat, pokud máte sami strach, že jste se mohli nakazit.
Přidat nový komentář