Existuje poměrně účinný systém léčby, za našimi hranicemi značně rozšířený, který dokáže odpomoci od bolesti. Jde o chiropraxi, která se v našich podmínkách nazývá manuální nebo myoskeletální medicínou.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Speciálně upravenou krev lékaři aplikují přímo do postiženého kloubu. "Většinou tento postup opakujeme každých sedm dní po dobu pěti týdnů a pak jednou za tři měsíce po dobu jednoho roku," popisuje schéma léčby MUDr. Sčudla, lékař chirurgicko-traumatologického oddělení šternberské nemocnice. Podle něj je hlavní výhodou protizánětlivé léčby určené pacientům s degenerativní artrózou I. až III. stupně hlavně to, že se injekce aplikují ambulantně, a pacienty neomezují v běžném životě.
Netradiční způsob léčby, který se rychle uchytil v západní Evropě, je nadějí pro všechny pacienty, kteří mají postiženy chrupavky ve velkých kloubech. Podporuje totiž jejich regeneraci a tím napomáhá jejich léčbě a oddaluje rozsáhlejší operační zákroky. Metoda je založena na zjištění, že pro stimulaci chrupavek poškozených degenerativními změnami lze použít krevní destičky. "Pacientovi odebereme zhruba dvacet mililitrů krve, tu pak v centrifuze rozdělíme na buněčné složky a plasmu tak, aby vznikla plasma bohatá na destičky. Právě obohacená plasma napomůže výrazným způsobem regeneraci kloubních chrupavek nebo alespoň omezí jejich další poškozování," vysvětluje MUDr. Josef Sčudla.
Studie využití plazmy k léčbě trvají ve světě už 20 let. Metoda se původně začala vyvíjet k rychlejšímu hojení pojivových tkání - svalů, vazů i kloubních pouzder. Osvědčila se ve sportovní medicíně i v běžné ortopedii. "Při natržených svalech urychlí tato léčba regeneraci sportovce až o polovinu času. V některých zemích západní Evropy se metoda prosadila i v léčbě artrózy," doplňuje lékař.
Přestože se ve světě metoda běžně užívá, zdravotní pojišťovny léčbu plazmou v ortopedii v žádné evropské zemi neplatí. Cena výkonu se pohybuje okolo 3 500 korun.
Přidat nový komentář