Na jedenáctém místě v žebříčku příčin úmrtí je nyní chronická obstrukční plicní nemoc, kterou trpí zejména kuřáci. V roce 2030 bude zřejmě na první místě.
Chronickou obstrukční nemocí trpí v Česku téměř 800 tisíc Čech. Postihuje hlavně kuřáky a projevuje se podobně jako astma. Rozdíl je v tom, že většina nemocných si za ni může sama.
Nejtěžším stadiem nemoci, jejíž příčinou je zužování dýchacích cest a ubývání funkčních plicních sklípků, nyní v Česku trpí 30 tisíc lidí. "Většina postižených jsou kuřáci, dotýká se to celé pětiny z nich," říká za iniciativu "Dýchám, tedy jsem" Viktor Kašák. Nemoc může vzniknout také následkem práce s nebezpečnými látkami a jejich vdechováním.
Proč se CHOPN posunuje v řebříčku příčin úmrtí na první místa? Na vině je zvyšujících se počet kuřáků – zejména v rozvojových zemích a také to, že na rozdíl od jiných nemocí, které nyní trápí světovou populaci, jako je například novorozenecká úmrtnost či HIV, ji nelze a zřejmě ani nikdy nepůjde vyléčit. Kuřáci si prostě poškozují své plíce nenávratně.
Chronická obstrukční nemoc probíhá zprvu bez příznaků
Thierry Troosters z univerzity v belgickém Leuvenu v Paříži říká, že další záludností nemoci je to, že dlouho probíhá bez příznaků. „Přitom čím dříve se na ni přijde, tím lépe ji lze léčit. A tím vyššího věku se nemocní mohou dožít,“ říká. Daniel Dusser z Cohin nemocnice v Paříži to potvrzuje. Na světe ke nyní asi 600 miliónů nemocných lidí, ale asi polovina nebo dokonce dvě třetiny jsou špatně nebo vůbec diagnostikovány.
CHOPN je nemoc, kterou nelze vyléčit. K zmírnění příznaků se používají léky, které zjednodušeně řečeno, rozšiřují plíce. Pacientům lze také pomoci cvičením a rehabilitací, které mohou kapacitu plic zlepšit. Poslední, nejnovější léčba významně zlepšuje plicní funkce, snižuje dušnost, kterou pacienti trpí při fyzické námaze a umožňuje tak postiženým lépe zvládat běžné denní aktivity.
Přidat nový komentář