Je chronické svědivé zánětlivé kožní onemocnění alergického původu, postihuje cca 10-15% populace. Jedná se o přehnanou reakci organismu, resp. imunitního sytému na zevní a vnitřní vlivy...
Celiakie
Celiakie je celoživotní onemocnění způsobené nesnášenlivostí lepku. U lidí s touto nesnášenlivostí dochází působením lepku ke změně povrchu sliznice tenkého střeva, mizí zde mikroklky a klky. V důsledku toho se povrch tenkého střeva snižuje, s tím se zmenšuje jeho schopnost trávení a vstřebávání živin. Celiakie se může projevit kdykoliv, v dětství i v dospělosti a může mít různé projevy.
U dětí se celiakie nejčastěji objevuje brzy po poté, co jim byla prvně podána strava obsahující lepek - krupičková kaše, piškoty a polévky zahuštěné moukou. Děti začnou trpět průjmy, mají objemné nápadně zapáchající stolice. Trpí bolestmi v bříšku, které se začíná postupně zvětšovat. Děti ztrácejí chuť k jídlu, jsou často plačtivé a mrzuté. Ubývají na váze a málo rostou. Může se také projevit anémie z nedostatku železa.
U starších dětí a u dospělých často propuká onemocnění po zátěži (nemoc, těhotenství). Kromě typických příznaků se může objevit zvracení, snížená chuť k jídlu, anémie, osteoporóza (řídnutí kostí), zvýšená kazivost zubů, bolesti kloubů, deprese nebo únava.
Diagnostika celiakie
- Protilátky z krve - celiakii lze diagnostikovat z krve stanovením protilátek ke tkáňové transglutamináze (tTGA), endomysiu (EmA) a gliadinu (AGA).
- Biopsie - v případě pozitivního výsledku se přistupuje k enterobiopsii, při níž je nemocnému odebrán malý vzorek tenkého střeva.
Tato vyšetření provádí gastroenterolog, ke kterému je pacient odeslán zpravidla obvodním lékařem.
Léčba celiakie
Samotná příčina celiakie (tzn. nesnášenlivost lepku) je trvalá a není v současné době vyléčitelná. Proto je jedinou terapií celoživotní vyloučení lepku z potravy. Na bezlepkovou dietu tělo příznivě reaguje velmi rychle. Lidé s těžkou akutní formou celiakie (tzv. floridní) musejí zpočátku vynechat i mléko, tučná jídla, těžké a dráždivé potraviny. To je nutné během doby, než se vzpamatuje sliznice tenkého střeva. Po jejím zahojení je možné jíst všechny potraviny, které neobsahují lepek.
Čtěte také: Celiakie - příznaky se mění s věkem
Duhringova dermatitida
Duhringova dermatitida (Dermatitis herpetiformis Duhring, Duhringův syndrom) je kožní projev nesnášenlivosti lepku, kdy na různých částech těla vznikají svědivé puchýřky podobné oparům. Ty se objevují zejména na vnější straně loktů a na kolenou. Na sliznici tenkého střeva bývají změny charakteristické pro celiakii, střevo nemusí být poškozené plošně, ale pouze ostrůvkovitě. Duhringova dermatitida se může objevit, podobně jako celiakie, kdykoliv během života. Bezlepková dieta je základní terapií, ale odezva organismu na dietu může být mnohem pomalejší než u celiakie. Někdy je nutné pro účinnější omezení tvorby puchýřků navíc nasadit léky (dapson či sulfapyridin).
Při podezření na Duhringovu dermatitidu kožní lékař provádí kožní biopsii, při které se odebírá kousek kůže.
Čtěte také: Duhringova choroba - kožní projev intolerance lepku
Alergie na lepek
U některých lidí dochází k nepříjemným reakcím po požití lepku, aniž by bylo přítomno typické autoimunitní poškození sliznice tenkého střeva. V tomto případě se tedy nejedná o celiakii, ale o alergii. Alergie na lepek patří do skupiny potravinových alergií a tedy do rukou alergologa. Reakce na lepek bývá rychlá. Klinické projevy jsou nejčastěji vázány na trávicí ústrojí: nevolnost, křeče, nadýmání, průjem, ale mohou se objevit i kožní či dýchací projevy. K odstranění potíží je třeba vyloučit lepek ze stravy. Zda se jedná o alergii na lepek, nebo o celiakii, musí vždy rozhodnout lékař, a to ještě před nasazením diety.
Čtěte také: Jak začít s bezlepkovou dietou
Neceliakální glutenová senzitivita
Existují jedinci, kteří na příjem lepku ve stravě reagují různorodými obtížemi (zažívacími i nezažívacími), a přesto jim byla lékařsky vyloučena jak celiakie, tak alergie na lepek. Tito lidé trpí neceliakální glutenovou senzitivitou (NCGS). Jedná se o jakousi „přecitlivělost na gluten“, kdy někteří jedinci mají potíže při konzumaci stravy obsahující lepek a po nasazení bezlepkové diety u nich dochází ke zlepšení obtíží. Příznaky mohou být různorodé a dosti podobné celiakii. Zahrnují bolesti břicha, průjmy, bolesti kloubů, únavu, psychické obtíže, ekzem a další. Problém je, že pro tuto diagnózu dosud neexistuje žádný potvrzující test. Proto se těmto pacientům doporučuje vynechání lepku z potravy a sledování efektů tohoto opatření. Pacient tedy v libovolném pořadí po dostatečnou dobu konzumuje dietu s lepkem a bez něj, a následně jsou vyhodnoceny a porovnány potíže, kterými pacient v jednotlivých fázích trpěl. Bezlepková dieta je zpočátku doporučována úplná na minimálně 1 - 2 roky, posléze je vhodné zkusit do diety zařazovat malá množství lepku a sledovat obtíže. Dosud není jisté, zda jde v případě neceliakální glutenové senzitivity o přechodnou či trvalejší záležitost.
Zdroj: www.celiak.cz