Z chorob břišní slinivky je třeba zmínit tři: akutní a chronickou pankreatitidu (zánět slinivky) a rakovinu břišní slinivky.
Polštářek pod žaludek. Tak si dříve lékaři vysvětlovali, jakou roli má tato žláza v lidském těle. Dnes se již ví, že její funkce je nenahraditelná. Problém je ovšem v tom, že většina jejích nemocí je odhalena pozdě, protože nebolí.
Slinivka břišní neboli pankreas je součástí trávicího ústrojí. Produkuje trávicí šťávy s mnoha enzymy, její funkce je nezbytná pro správné trávení cukrů, tuků i bílkovin. Jsou v ní uloženy drobné takzvané Langerhansovy ostrůvky, které produkují inzulín a jiné hormony. Bez slinivky by potrava nebyla správně zpracována, nemohla by se vstřebat, a tělo by ji tedy ani nemohlo využít.
Slinivka může být postižena několika chorobami, z nichž jen malá část je vrozená. Obvykle jde o nemoci, které si člověk buď způsobí sám nezdravým životním stylem, nebo má tu smůlu, že je zdědil po svých předcích.
Právě nejhůře léčitelná nemoc slinivky - tedy nádor - je do značné míry dědičný. Ti, co mají tuto diagnózu v rodině, čili mezi nejbližšími příbuznými, mají až 50 krát větší riziko, že touto rakovinou onemocní. Proto by bylo dobré, aby o tom informovali svého lékaře. Více než u jiných nádorů je důležité, aby byl odhalen včas. Pět let od zjištění nemoci totiž přežívá jen pět procent pacientů.
Kromě dědičností mají velký vliv na vznik všech potíží se slinivkou, tedy i na akutní a chronické záněty (pankreatitida), stravovací návyky. Nejvíce v tomto ohledu škodí příliš tučné jídlo, soustavné přejídání a také alkohol.
Zdaleka nejčastější poruchou slinivky je cukrovka prvního či druhého typu. V prvním případě jde o poruchu funkce slinivky, kdy se nevytváří hormon inzulín. Druhý typ, o kterém se také mluví jako o získané cukrovce. Pokud totiž člověk dodává organismu příliš mnoho energie ve formě jídla, vyvolává tím větší nároky na produkci inzulínu. Dlouhodobé zatěžování vede k tomu, že metabolismu je porušen a inzulínu se v těle nedostává.
Přidat nový komentář