Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-potreby-a-pomucky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=zdravotni-potreby-a-pomucky

Nemoci, které mohou kočky přenést na člověka: Jak se chránit?

(1. září 2024, Komerční prezentace | přečteno: 134x )

Kočky jsou jedny z nejoblíbenějších domácích mazlíčků, ale jako u každého zvířete existuje i u koček riziko přenosu některých nemocí na člověka. Tyto nemoci se označují jako zoonózy. Ačkoli riziko většinou není vysoké, je dobré vědět, jaká jsou potenciální nebezpečí a jak se před nimi chránit. V tomto článku se proto podíváme na několik běžných nemocí, které mohou kočky přenést na člověka, a také na to, jak se tomu nejlépe vyhnout.

shutterstock.com

Největší riziko představují volně pobíhající kočky

Volně pobíhající kočky, které nemají žádného majitele a o které se nikdo nestará, představují největší riziko přenosu nemocí. Tyto kočky často žijí v prostředí, kde přicházejí do kontaktu s jinými zvířaty, mohou mít blechy, klíšťata a být vystaveny parazitům či bakteriím. Proto je důležité se volně žijícím kočkám vyhýbat a v případě styku na ně sahat pouze v rukavicích.

U domácích koček, které žijí jako mazlíčci, je riziko přenosu nemocí mnohem nižší. Je však potřeba dodržovat základní hygienická opatření a zajistit kočce pravidelné veterinární prohlídky, očkování a samozřejmě správnou péči. Jedině tak zůstane vaše kočka zdravá, spokojená a bezpečná pro celou rodinu.

Co od koček můžete chytit?

1. Toxoplazmóza

Co to je: Toxoplazmóza je parazitární infekce způsobená prvokem Toxoplasma gondii. Kočky jsou hlavními hostiteli tohoto parazita, který se může vylučovat do prostředí prostřednictvím kočičího trusu.

Jak se přenáší: Lidé se mohou nakazit při manipulaci s kontaminovanou půdou, při čištění kočičího steliva nebo při konzumaci nedostatečně tepelně upraveného masa. U zdravých lidí toxoplazmóza často probíhá bez příznaků, ale může být nebezpečná pro těhotné ženy a osoby s oslabeným imunitním systémem.

Jak se chránit:

  • Pravidelně čistěte kočičí záchod, ideálně denně, a zvažte použití rukavic. Pravidelné také měňte kočičí stelivo.
  • Umyjte si ruce po každé manipulaci s kočičí toaletou či kočičím trusem.
  • Vyhýbejte se konzumaci syrového nebo nedostatečně tepelně upraveného masa.
  • Pokud jste těhotná nebo máte oslabenou imunitu, přenechte čištění kočičího steliva někomu jinému.

2. Bartonelóza (nemoc z kočičího škrábnutí)

Co to je: Bartonelóza, známá také jako nemoc z kočičího škrábnutí, je bakteriální infekce způsobená bakterií Bartonella henselae.

Jak se přenáší: Bakterie se přenáší na člověka skrz škrábnutí nebo kousnutí infikované kočky. Mezi běžné příznaky patří zduřelé lymfatické uzliny, horečka, únava a bolest hlavy.

Jak se chránit:

  • Vyhněte se drsnému hraní s kočkami, které může vést k poškrábání.
  • Pokud vás kočka škrábne nebo kousne, ránu omyjte mýdlem a vodou a dezinfikujte ji.
  • Udržujte kočky bez blech, protože právě blechy mohou být přenašeči této bakterie.

Zdroj: Shutterstock

3. Plísňové infekce (dermatofytóza)

Co to je: Dermatofytóza, běžně známá jako kožní plíseň, je plísňová infekce, která může postihnout jak kočky, tak lidi.

Jak se přenáší: Lidé se mohou nakazit přímým kontaktem s infikovanou kočkou nebo kontaminovanými předměty, jako jsou hračky, pelíšky nebo kočičí steliva.

Jak se chránit:

  • Pravidelně kontrolujte srst své kočky na přítomnost plísňových infekcí, zejména pokud je kočka často venku nebo v kontaktu s jinými zvířaty. Rozjetou nemoc poznáte podle toho, že kočka má lysá místa.
  • Po manipulaci s kočkou nebo jejím vybavením si vždy myjte ruce.
  • Pokud zjistíte příznaky plísňové infekce u vaší kočky, jako jsou lysiny, svědění nebo šupinatá kůže, navštivte veterináře a zahajte léčbu.

4. Kampylobakterióza

Co to je: Kampylobakterióza je bakteriální infekce způsobená bakteriemi rodu Campylobacter, která může způsobit gastrointestinální potíže u lidí, včetně průjmu, bolesti břicha a horečky.

Jak se přenáší: Lidé se mohou nakazit přímým kontaktem s infikovaným kočičím trusem nebo konzumací kontaminovaného jídla či vody.

Jak se chránit:

  • Dodržujte správnou hygienu rukou po manipulaci s kočkou nebo jejím trusem.
  • Pravidelně čistěte kočičí stelivo, zajistěte, aby byla vaše kočka jednou za rok očkovaná a pravidelně ji také podávejte tabletu na odčervení (ideálně jednou za tři měsíce).

Jak minimalizovat riziko přenosu nemocí?

Dodržujte hygienu: Po manipulaci s kočkou, jejím vybavením nebo kočičím stelivem si vždy důkladně umyjte ruce.

Udržujte prostředí čisté: Pravidelně čistěte a dezinfikujte kočičí záchod, hračky, pelíšky a další vybavení. Jednou za čas můžete také podrobit koupeli vaší kočku.

Zdravotní péče o kočku: Pravidelné návštěvy veterináře a očkování pomáhají předcházet nemocem a chrání nejen vaši kočku, ale i vás.

Vyhněte se nekvalitnímu syrovému masu: Krmte kočku kvalitními krmivy a vyhýbejte se krmení syrovým masem, které není dostatečně čerstvé. Může totiž být zdrojem parazitů a bakterií.

Myslete na hygienu a pravidelné návštěvy veteriny

Kočky mohou na člověka přenést hned několik nemocí, riziko u domácích koček je však velmi nízké. Je ale nutné dodržovat základní hygienická opatření a starat se o kočičí zdraví. Největší riziko představují volně pobíhající kočky, které nemají žádného majitele. U koček, které žijí jako domácí mazlíčci, je klíčové pravidelné očkování a čistota prostředí. Pravidelná péče o kočku a důsledné mytí rukou po manipulaci s kočičím trusem jsou jednoduchými kroky, které vás i vaši rodinu ochrání před možnými zdravotními riziky.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

76%
24%
Zatím hlasovalo 195 lidí

Mohlo by vás zajímat

Alergie na chlad

Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.

Jak zmírnit bolest ucha?

Dobrý den. Jak zmírnit bolest ucha?

Chronický chrapot: Kdy zpozornět a zajít k lékaři?

Chrapot, nebo chcete-li nakřápnutý hlas, je běžným jevem, se kterým se většina z nás setkala. Po několika dnech by se však měl hlas začít vracet ke své obvyklé podobě. Pokud tomu tak není, je na místě zpozornět. Chronický chrapot, který přetrvává déle než několik týdnů, totiž může být varovným signálem těla, že se děje něco vážného.

Odstáté uši bez skalpelu! Otoplastika pomocí nití je nyní dostupná v ČR

Trápí vás nebo vaše dítě odstávající uši? Nově už kvůli jejich úpravě nemusíte absolvovat chirurgický zákrok v celkové anestezii ani bolestivou rekonvalescenci. Mnohem šetrnější řešení problému nabízí tzv. niťová otoplastika, při které se chrupavka zevního ucha modeluje a fixuje pomocí speciálních nití.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce