Zahoďte tanga a kupte si o číslo větší džíny. Právě těsné oblečení je jedním ze spouštěčů vaginální mykózy. Příčinu onemocnění ale hledejte hlavně v oslabení imunity, které dovolí přemnožení kvasinek.
To, že máte vaginální mykózu, jistě nepřehlédnete. Hlavním příznakem je svědění nebo pálení v pochvě a zevním genitálu, potvrzuje ji i bílý hrudkovitý výtok. Pokud se objeví, zřejmě se jí jen tak nezbavíte, ale dobrou zprávou je, že se proti ní dá zasáhnout antimykotickými krémy, polykacími tabletami nebo přípravky, které se zavádí do pochvy. Špatnou zase to, že se velmi rády vrací, a pak už je léčba dlouhodobá a složitější.
Mykóza postihuje i muže – mohou se nakazit pohlavním stykem od vás, ale také přinést ji a přenést na vás. Pokud se u nich objeví příznaky, tedy také svědění a pálení genitálu, pak jim můžete nabídnout stejný krém, jaký jste si pořídila na své problémy. Muži však často žádné příznaky nepociťují, i když jsou infikováni, proto je budete muset k léčbě přesvědčit, jinak se ocitnete v bludném kruhu.
Příznaky onemocnění:
- svědění
- bílý tvarohovitý výtok
- bolest při močení
- bolest při pohlavním styku
Existuje prevence?
Jistě existuje – nepobývejte dlouho ve vodě (ani v bazénu, ale ani ve vaně), obecně platí, že je lépe se vyhýbat jak přírodním vodám, tak i chlorované vodě, nenechávejte si na sobě mokré plavky a po koupeli se dokonale osušte.
Na intimní hygienu si pořiďte přípravek, který nepodráždí pokožku – a používejte ho pravidelně. Bohužel se musíte po dobu onemocnění zříci i svých oblíbených teplých koupelí s velmi aromatickou pěnou do koupele. Naopak lékaři doporučují zvýšenou hygienu před pohlavním stykem a po něm. Mimochodem – pokud trpíte mykózou, pak by měl při sexu partner používat kondom – nejen kvůli přenosu, ale i proto, že ejakulát snižuje kyselost prostředí v pochvě – tedy může podpořit rozvoj kvasinkové infekce.
Ze šatníku by měly zmizet všechny kalhoty z umělých materiálů, těsné džíny a ze šuplíku se spodním prádlem zase tanga.
Mykózu ale musíte přestat i "živit", znamená to snížit příjem cukrů a bílé mouky. Odepřít byste si měly i svou oblíbenou cigaretu. Tato opatření jsou však pouze doplňková.
Zcela jistě se vyplatí posilovat imunitu celého těla – ta nedovolí přemnožení kvasinek. Pokud se totiž projeví potížemi v genitáliích, již jsou v celém těle a je potřeba proti nim postupovat komplexně, nejen místně.
Problémy ale mohou nastat i po léčení antibiotiky, chemoterapii nebo v případě hormonální nerovnováhy (tedy mnohdy i po hormonální léčbě, nebo například před menstruací). Mykóza trápí diabetičky, ale může být i důsledkem dlouhodobého stresu. Zkrátka vždy jde o stav, kdy dojde k narušení mikrobiální rovnováhy v pochvě, při které se pomnoží kvasinky.
Jaká je možnost léčby?
Vaginální mykózu můžete zvládnout díky antimykotikům, která jsou na lékařský předpis, ale i volně prodejná. Může jít o již zmíněné masti, krémy, tablety nebo čípky. Jejich účinek bývá naštěstí velmi rychlý, takže se vám uleví skoro okamžitě.
V případě opakované mykózy už by měl o vašich problémech vědět lékař a poradit s léčbou. Může předepsat polykací tablety i pro partnera.
Při návratu onemocnění už by mělo být samozřejmostí užívání takových podpůrných přípravků, které posilují střevní flóru, zvyšují celkovou odolnost organismu.
Máte zkušenost s léčbou vaginální mykózy? Svá doporučení těm, kteří možná právě teď řeší nepříjemné starosti, můžete sdělit v diskusi nebo e-mailem!
Přidat nový komentář