Reklamy nás zavalují „osvědčenými“ dietami a detoxikačními kúry, které slibují rychlé hubnutí. Bohužel, většina těchto metod nejenže nefunguje dlouhodobě, ale mohou tělo i zatížit a vést k jojo efektu. Jak tedy přistupovat ke zdravému hubnutí tak, aby bylo udržitelné? A kdy je na místě zvážit pomoc lékaře a farmakoterapii?
Opary trápí téměř každého šestého Čecha. Jakmile virus v lidském organismu jednou propukne, zůstává aktivní po celý život a vyčkává na vhodný spouštěcí mechanismus. Mezi první projevy vzniku oparu patří pocit píchání či pálení v postiženém místě. V tomto okamžiku je velmi důležité zahájit vhodnou léčbu a předejít přenosu oparu na jiné části těla či na jinou osobu. Vir herpes simplex (HSV-1) je totiž velice nakažlivý. Stačí, abyste s osobou, která má opar, sdíleli věci, jako je například sklenička, zubní kartáček nebo ručník. Přenos viru může nastat také tělesným kontaktem.
V případě, že je člověk již virem nakažen, může se výsev oparu aktivovat tzv. spouštěcími mechanismy. Mezi vnitřní faktory těchto mechanismů patří horečka, nemoc, menstruace, únava, žaludeční nebo trávicí potíže, ale také jakékoliv onemocnění zrychlující látkovou výměnu (např. cukrovka, zvýšená činnost štítné žlázy). Propuknutí oparu ovlivňují také vnější faktory, mezi které se řadí emocionální stres, vysušené rty, promrznutí, alergické reakce či zubní ošetření.