Mineralka kterou porad kupuji rodice - Deep voda ma obsah Mn 0.5. Povolenz minimum je 0.1. jinak zpusobuje mutogenou reakci. Tak davejte pozor!
Většina minerálek se může pít jen v malém množství a krátkodobě. Jinak může dojít ke zvýšení rizika nemocí srdce a cév nebo i třeba rakoviny.
Minerální vody jsou považovány za symbol zdraví. Není to tak dávno, co je bylo možné pít z elegantních malých džbánečků jen na lázeňských kolonádách. Dnes si postavíte na stůl jeden a půl litrovou láhev a během dne vypijete klidně i dvě. Tři litry tekutin, to je přece to, co lékaři doporučují.
Lékaři ale také říkají, že minerálek by člověk neměl vypít více než půl až litr, a to ještě těch, které nemají moc minerálů (viz box). Jinak hrozí , že se budou v těle (cévách, játrech, ledvinách) hromadit.
Správné poměry
Nízký a navíc pro zdravý organismus výhodný obsah minerálů má v první řadě minerálka Korunní, podobně je na tom i Mattoni. Minerálky mají jednu nespornou výhodu: minerální látky rozpuštěné ve vodě jsou totiž pro lidský organismus dobře vstřebatelné. To se naopak nedá s jistotou říci například o různých preparátech s obsahem minerálů, které se prodávají jako doplňky stravy v lékárnách.
Rozhodování o tom, která minerálka je pro vás nejvhodnější je ale hotová věda. Pokud se podíváte na složení minerálních vod, zjistíte, že každá z nich má jiné složení minerálů, navíc je obsahují v různých poměrech (viz tabulku). Některé minerály je totiž nutné přijímat v určitém vzájemném poměru, který zaručuje správné vstřebávání těchto látek v lidském organismu. Jedná se například o kombinaci hořčíku s vápníkem, jejichž poměr by měl být 1 : 2, nebo sodíku s draslíkem, jejichž poměr by měl být 2 - 3 : 1. To všechno byste při rozhodování o tom, po které vodě sáhnout, měli vědět.
Přidat nový komentář