MUDr. Mojmír Kasalický, CSc.1. chirurgická klinika, 6. prosince 2001
Transplantační program v České republice je velice rozsáhlý. Jako v jedné z mála evropských zemí, je u nás plně funkční i program transplantace plic. Jediným místem v republice, kde je tento výkon prováděn, je Fakultní nemocnice Motol.
Transplantace orgánů je špičkou chirurgické péče. Aby mohlo k tomuto zákroku dojít, je zapotřebí, aby se do transplantačního programu vedle vlastního transplantačního centra, zapojily i další složky, například nemocnice, které upozorní na možnost potencionálního darovaného orgánu.
„Pro každého pacienta je začátkem transplantace zařazení na čekací listinu. Od doby, kdy se tak stane, musí nemocný počítat s tím, že ho může kdykoli telefonicky kontaktovat koordinátor s tím, že se pro něj našel vhodný dárce. Dojde-li k tomu, je nutné, aby se čekající okamžitě připravil na odjezd do transplantačního centra, kde začne probíhat příprava na výkon,“ vysvětluje profesor MUDr. Robert Lischke, Ph.D., přednosta III. chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Motol.
Našel se vhodný dárce, co dál...
V okamžiku, kdy dojde k vyzvání čekajícího k přepravě do nemocnice, jsou již přípravy k odběru darovaného orgánu v plném proudu.
Prvním krokem, který umožní vlastní výkon, je nalezení vhodného dárce, který má shodné společné znaky s příjemcem. Mezi ně patří přibližně stejná tělesná výška a váha a shodná krevní skupina v systému AB0. „Aby bylo možné od dárce získat orgány, je nutné opakované neurologické vyšetření, které pomocí zobrazovací diagnostiky, prokáže mozkovou smrt. Podmínkou vhodného dárcovství orgánů je zachování plné funkčnosti ostatních orgánů a potvrzení smrti mozku. Z tohoto důvodu jsou jedni z nejčastějších dárců orgánů pacienti, kteří utrpěli vážný úraz hlavy nebo cévní mozkovou příhodu,“ vysvětluje profesor Lischke.
Dojde –li k nalezení vhodného dárce, vyráží z transplantačního střediska tým lékařů, který provede odběr orgánu. Pokud se tak stane, je orgán uložen do speciálního ledového roztoku, ve kterém se převáží zpět do transplantačního centra k příjemci, tomuto období se říká studená ischemie. Od této chvíle je přesně odpočítáván čas, kdy je nutné darovaný orgán transplantovat.
V okamžiku, kdy tým lékařů s odebraným orgánem dorazí do nemocnice, je třeba, aby byl pacient - příjemce zcela připraven k výkonu. „Období studené ischemie nesmí být delší než šest až osm hodin, přičemž každé zkrácení této doby zvyšuje šanci na úspěšný průběh transplantace a zachování funkčnosti orgánu,“ dodává lékař.
Nejvíce se operuje v noci
Přestože proces darování a transplantace orgánů vypadá jednoduše, není tomu tak. Vše vyžaduje přesné plánování a vzájemnou koordinaci. „Oznámení o potencionálním dárci orgánů přichází do transplantačního centra nejčastěji v odpoledních hodinách. Od té doby musí dojít k potvrzení možnosti odebrání orgánů, jejich odebrání a převezení do centra s tím, že v centru musí zároveň proběhnout celá předoperační příprava příjemce. Většina transplantací se tak začíná kolem půlnoci a končí v brzkých ranních hodinách,“ uzavírá profesor MUDr. Robert Lischke, Ph.D.
Kdo je dárcem orgánu
Transplantaci plic v Česku podle statistických údajů podstoupí zhruba dvacet pacientů ročně. V přepočtu to znamená, že přibližně každé tři týdny dostane „nové plíce“ jeden vážně nemocný pacient.
Dárcem orgánu je potencionálně každý člověk, u kterého je opakovaně prokázána smrt mozku (nejčastěji kvůli prodělání vážného úrazu hlavy), a který během svého života nevyslovil nesouhlas s odběrem orgánů. Podmínkou k umožnění dárcovství orgánů je předchozí dobrý zdravotní stav dárce.
V České republice je možnost transplantace srdce, plic, ledvin, jater a slinivky břišní (v plánu je i transplantace tenkého střeva).
Pokud člověk nevyslovil svůj nesouhlas s odběrem, je možné u něj provést multiorgánový odběr jmenovaných orgánů, které se nabídnou k transplantaci transplantačním centrům, která dále kontaktují vhodné čekatele. Doba, od které je pacient zařazen na čekací listinu, po vlastní realizaci transplantace nejčastěji trvá v řádu měsíců, až dvou let.
Jaký je váš názor na darování orgánů - souhlasíte s ním? Vaše názory čekáme v diskusi nebo na mailu [email protected].
Přidat nový komentář