Inzerce https://www.lekarna.cz/posileni-imunity/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=posileni-imunity

Největší omyly o rakovině děložního čípku

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 2372x )

Rakovina děložního čípku je způsobena infekcí onkogenními typy viru HPV. Každé sexuálně aktivní ženě hrozí, že se nakazí HPV infekcí, která může vést až ke vzniku rakoviny děložního čípku. Asi jako úplně o všem kolují i o rakovině děložního čípku určité mýty.

shutterstock.com

Rakovina děložního čípku vzniká důsledkem nákazy HPV. Jedná se o velmi závažné onemocnění, které patří společně s rakovinou prsu mezi nejčastější zhoubné nádory u žen v ČR. HPV viry nepozorovaně přežívají v buňkách děložního čípku někdy i celá desetiletí. Riziko rakoviny děložního čípku stoupá již po začátku sexuálního života, ovšem po dovršení 35 let výskyt rakoviny děložního čípku výrazně roste. Přitom díky moderní medicíně by tato zákeřná onkologická nemoc nemusela vůbec existovat. Ověřte si na následujících řádcích, jestli nemáte o tomto onemocnění některé chybné informace!

Mýtus 1: Na rakovinu jsem ještě moc mladá

Spousta mladých žen má pocit, že se jich rakovina ještě nemůže týkat. Nejčastěji se ženy s lidským papilomaviry (HPV), které způsobují nádory děložního čípku, setkávají v mládí. Lékaři uvádí, že vývoj onemocnění od tzv. přetrvávající infekce přes přednádorové stavy až ke zhoubnému nádoru trvá cca 10-15 let, což odpovídá nejvyššímu výskytu zhoubného nádoru okolo 35. roku života.
„Léčil jsem ale pacientku, které bylo 17 let,“ uvádí přední český onkogynekolog prof. MUDr. David Cibula, CSc. „Základním předpokladem pro úspěšnou léčbu nádorového onemocnění děložního čípku je včasná diagnóza. Raná stadia onemocnění jsou zpravidla bez příznaků, proto je zásadní, aby se ženy pravidelně účastnily každoročních preventivních prohlídek u gynekologa, kde lze onemocnění odhalit a zahájit včas léčbu,” dodává.

Čtěte také: Co se děje v těle, když se infikuje HPV virem?

Mýtus 2: Měla jsem jen jednoho sexuálního partnera, takže se mne tato nemoc netýká

Za toto onemocnění způsobené sexuálně přenosnou infekcí se mnoho žen stydí a raději o něm nemluví.
„Vyšší počet sexuálních partnerů u ženy nebo u jejího partnera je skutečně rizikový faktor. To ale neznamená, že nemůže onemocnět žena, která měla jednoho partnera,“ vysvětluje prof. Cibula. Nemůžete si být totiž jistá, že váš sexuální partner není právě přenašečem nebezpečných typů HPV 16 a 18, které karcinom způsobují nejčastěji. Navíc HPV je velmi rozšířený virus, se kterým se v průběhu života setká až 80 % z nás.

Čtěte také: Varovné příznaky rakoviny děložního čípku

Mýtus 3: Už mám děti a stálého partnera, nemůžu se nakazit

Karcinom děložního čípku se rozvíjí velmi nenápadně a po mnoho let. Tudíž to, že máte stálého partnera (nebo ho dlouhodobě nemáte vůbec) vás před tímto zhoubným onemocněním neochrání.
„Pravidelných kontrol u gynekologa s rostoucím věkem ubývá. U žen ve zralém věku se zvyšuje výskyt onemocnění, která se zachytí až v pokročilém, nevyléčitelném stádiu. Jsou to ženy, které si myslí, že už se jich gynekologická péče netýká, že už porodily, jsou po menopauze, anebo už nestřídají partnery,“ varuje prof. Cibula.

Mýtus 4: Můj gynekolog mi pravidelně provádí cytologický stěr, takže jsem 100% v pořádku

Cytologie je již 50 let stará diagnostická metoda, která dokáže odhalit až rakovinné změny na buňkách vzniklé jako následky infekce rizikovými kmeny HPV. A to už může být pozdě. Polovina pacientek totiž přijde s pokročilým stadiem onemocnění, na které většina z nich zemře. A z této poloviny zhruba polovina chodí na pravidelné kontroly, a přesto nádor není rozpoznaný. Nehledě na to, že ženy přijdou s nádorem, nikoli s přednádorovým stavem. Modernější HPV DNA test je citlivější a odhalí už přítomnost infekce lidským papilomavirem. Spolehlivost testu ověřuje česká studie LIBUSE, která nashromáždila unikátní data o výskytu vysoce rizikových genotypů HPV.
„Test prokazující původce rakoviny – infekci lidským papilomavirem (HPV), je schopen diagnózu přednádorových změn stanovit s vyšší přesností a zároveň o několik let dříve než cytologie. O test je možné gynekologa požádat,“ říká hlavní odborný garant studie prof. MUDr. Jiří Sláma, Ph.D. Ministerstvo zdravotnictví také v srpnu tohoto roku oznámilo, že by měl tento test být od roku 2021 hrazen ze zdravotního pojištění všem ženám ve věku 35 a 45 let.

Čtěte také: Cytologické vyšetření

Mýtus 5: Očkování proti HPV je nebezpečné a mohu po něm onemocnět.

Tento mýtus podporují aktivity různých antivakcinačních skupin, které nemají žádné vědecké důkazy, ale působí velmi sugestivně. S HPV se setká téměř 80 % populace, ale většinu infekcí eliminuje imunitní systém sám.
„Na rozdíl od většiny jiných nádorových onemocnění máme u karcinomu děložního čípku výjimečnou možnost předejít jeho vzniku. Původcem většiny nádorů je infekce lidským papilomavirem, proti kterému je možné očkovat jak ženy, tak muže,říká prof. Cibula.  Očkování je nepovinné, ale dívkám a chlapcům mezi 13. a 14. rokem ho hradí pojišťovna. V roce 2012 bylo dle údajů ÚZIS očkováno skoro 76 % tehdy třináctiletých dívek, o pět let později už jen 63 procent a v roce 2019 pouze 60 %. Přitom v případě vysoké proočkovanosti celé populace by toto zhoubné onemocnění mohlo úplně vymizet.

Čtěte také: Víte, proč očkovat vaše děti proti HPV?

Mýtus 6: Je mi 40, už nemá smysl se nechat očkovat.

Očkování proti HPV virům poskytuje největší ochranu u mladých dívek – více než 90 %. Ale i u zralých žen je ochrana stále vysoká, očkování dokáže snížit pravděpodobnost výskytu rakoviny až o 50 %. Snížit riziko toho, že nastane závažný problém, který může ohrozit váš život, stále stojí za to, nemyslíte? Své o tom ví také vyléčená pacientka paní Vlaďka Erbová:
„Stejně jako je nám ženám přirozená péče o vlastní zevnějšek, měly bychom dbát i na pravidelnou zdravotní prevenci. Osobně jsem poznala několik žen, které potkalo některé z onkologických onemocnění, stejně jako mne. Mezi ně patří i rakovina děložního čípku, které je možné téměř ve všech případech předejít – to je myslím zásadní informace pro všechny ženy, maminky a jejich dcery. Nesmíme oddalovat preventivní prohlídky u gynekologa, protože jen při nich je možné včas zachytit vznikající onemocnění. Také bychom všechny měly vědět, že rakovina děložního čípku je jediný typ nádoru, proti kterému existuje očkování. Takovou ochranu svých dětí by neměl podcenit žádný rodič. Proto jsem i já nechala očkovat svoji dospívající dceru stejně jako sebe, a plánuji také očkování syna. Je důležité myslet na zdraví celé rodiny.“

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Kateřina Navrátilová
1x

Můj bývalý přítel mi tvrdil ,že mi je věrný. Byly jsme spolu více než 3 a půl roku. po rozchodu si užíval svůj sexuální život dál s jinou a nijak se tím netajil. před rokem jsem měla 2 krát covid, který taky oslabil můj organismus. Po rozvodu jsem si nechala udělat testy i vzorky z děložního čípku a ty byly negativní. A teď jsem po operaci a nález byl hpv18,16 a další CK7, pak pozitivní CK 5/6 a p40. Prosím mohu vědět, alespoň jak se hájit před soudem před člověkem,který mne evidentně nakazil a já teď trpím.

Kateřina Navrátilová

Mám od operace vážné problémy s kyčlí po stání nebo pohybu během hodiny mám ukrutné bolesti. Bylo mi řečeno, že to mohou být poškozené nervy po operaci. Ale ty bolesti stupňují. Co mohu prosím dělat ?


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

82%
18%
Zatím hlasovalo 98 lidí

Mohlo by vás zajímat

Počítačová tomografie (CT)

Klasické rentgenové metody mají jednu zásadní nevýhodu: záření proniká jednotlivými částmi těla, ale znázorňuje je všechny v jedné rovině, "jednu přes druhou". I školený lékař pak někdy těžko odhaduje vzájemné vztahy zobrazených útvarů, nemluvě o tom, že sytý "stín" kostí překryje vše ostatní, co se znázorňuje méně zřetelně. Snahy zobrazit jednu, poměrně tenkou vrstvu (tomografie) byly jen málo úspěšné. Tento problém mohl být vyřešen teprve tehdy, když rozvoj výpočetní techniky umožnil souběžné zpracování velkého množství dat.

Počítačová tomografie (CT) neboli "CéTéčko"

Je to nebolestivá vyšetřovací metoda, pomocí které může lékař prohlédnout vnitřní orgány celého Vašeho těla. Poskytuje odborníkovi důležité informace například o Vašem mozku, páteři, kloubech a důležitých hrudních a břišních orgánech. Je to "okno" do Vašeho těla, které není potřeba otvírat.

Histologické vyšetření

Je mikroskopické vyšetření malého kousku tkáně, který byl předem odebrán z Vašeho těla. Vzorek se odebírá z nemocného orgánu.

Rentgenové vyšetření (RTG)

Rentgenové vyšetření patří k základním vyšetřovacím metodám. Metoda pracuje s rentgenovým zářením, které má velkou schopnost pronikat hmotou.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce