Pojďme si představit obory, které spojují péči o duši i tělo. Můžeme jim také říkat alternativní.
Mnohé banální i vážné zdravotní komplikace totiž vznikají v důsledku stresu, napjatých vztahů a celkové životní nepohody. Je známá spojitost duševních nemocí s vyšším rizikem tělesných onemocnění a platí to i naopak. Nejen o tělo, ale i o duši je potřeba pečovat. Na to každoročně upozorňuje 10. října Světový den duševního zdraví.
Co tedy může vést ke zlepšení duševního zdraví?
Jezte zdravě
Většina z nás bude asi souhlasit s tím, že zdravá, vybalancovaná dieta je prospěšná našemu tělesnému zdraví. Pomáhá snižovat váhu a chrání proti celé řadě nemocí, včetně nemocí srdce, cukrovky a rakoviny.
Některé diety jsou však prospěšné také pro duševní pohodu, např. středomořská dieta, která zahrnuje fazole, ořechy, cereálie, semínka a vůbec stravu rostlinného původu a ovoce. Obsahuje málo nasycených tuků, protože preferuje mírnou konzumaci ryb a jenom velmi malou spotřebu masa a sladkých jídel.
Existuje ovšem i velký počet potravin a nápojů, které duševnímu zdraví neprospívají. Např. ty, které obsahují cukr, umělá aditiva a kofein rovněž vysoká konzumace alkoholu zvyšuje riziko úzkosti a deprese.
Zdravé potraviny pro váš zdravý životní styl naleznete na Lékárna.cz.
Pravidelně cvičte, nebo choďte na procházky
Pro zachování duševního zdraví však není nutné absolvovat dlouhé nudné hodiny nějakých speciálních sportovních programů. Tělu i duši je nejvíce prospěšná pravidlená chůze, která je nanákladnou, málo rizikovou a dostupnou formou pohybu a může být účinným ničitelem stresu
Více spěte
Nedostatek spánku může učinit člověka náchylným ke vzniku dušeních onemocnění. Odborníci doporučují chodit spát a vstávat ve stejný čas každý den, dokonce i o víkendu a o prázdninách, protože pravidelný rytmus bdělého stavu a spánku podporuje lepší noční spánek. Rituály před spaním, jako je například teplá koupel nebo čtení knížek, mohou podpořit usínání a přispět k lepšímu spánku. Důležité je kde spíme, nejvhodnější je chladný, zatemněný a tichý pokoj.
Doplňky stravy pro spánek najdete v e-shopu Lékárna.cz.
Zkroťte stres
Každý z nás je nějakým způsobem vystaven stresu – v práci, ve vztazích nebo kvůli finančním problémům. Nadměrný stres je příčinou nebo vyvolávajícím momentem pro vznik řady poruch a onemocnění. Jak potlačit a zvládat stres k udržení duševní pohody? Několik studií prokázalo, že efekt na snížení stresu má jóga a určité druhy meditací, rovněž smíchem lze během stresujícího období snížit nežádoucí reakci organismu na stres a to dokonce nezávisle na tom, zda se dotyčný cítí šťastný, či nikoliv. V boji se stresem pomáhá také změna životního stylu. Doporučuje se využít i další techniky jako je např. sepsání seznamu, na němž si utřídíme priority, pravidelné přestávky a pěstování asertivity.
Tablety a prášky proti stresu a pro duševní rovnováhu naleznete na Lékárna.cz.
Udržujte vztahy se svým okolím
Pozornost je třeba věnovat i vztahům v zaměstnání a vytvářet sítě spřízněných duší v práci i mimo ní. Silné rodinné vazby a dobří přátelé vám pomohou vypořádat se s životními stresy. Naopak kontakt s lidmi, kteří vaše duševní zdraví spíše poškozují, omezte na nutné minimum.
Být v důchodu neznamená izolovat se od lidské společnosti, je důležité kontakty nepřerušovat a nadále udržovat vzájemné vztahy se svými známými, příbuznými a sousedy.
Nebojte se mluvit nahlas o svých pocitech
Mluvení může být způsob, jak se vypořádat s problémem, který vás tíží ve vaší hlavě. Pomáhá už ten pocit, že vás někdo poslouchá a vy cítíte, že nejste sami a že vás někdo podporuje.
Naučte se odpočívat
Najděte si čas na odpočinek, během kterého odložíte stranou své starosti a budete se věnovat pouze tomu, co vás skutečně těší. Přečtěte si knížku, kterou jste si koupili před několika měsíci. Objednejte si jídlo ze své nejoblíbenější restaurace. Nebo vyrazte načerpat síly do přírody. Vyhraďte si čas na své zájmy, případně si najděte zcela nové koníčky, které vás přivedou na jiné myšlenky.
Kdy vyhledat odbornou pomoc?
- Máte silné a opakované stavy úzkosti, které negativně zasahují do vašeho života např. tím, že narušují spánek, soustředěnost, pracovní výkon nebo sociální vztahy?
- Jste unavení, vyčerpaní, nevěříte si, máte strach. Nic vás nebaví, do ničeho se vám nechce, v ničem nenacházíte smysl. Jste nevrlý, podrážděný, trpíte Vy i Vaši blízcí?
- Pozorujete na sobě nebo svém blízkém významnou a ničím nevysvětlitelnou změnu chování např. sociální izolaci, zvýšenou podezřívavost, náhlou změnu zájmů, emoční výkyvy aj?
- Objevují se poruchy paměti, orientace, častější zapomínání a zhoršení ostatních psychických funkcí (pozornost, soustředěnost atd.)?
Na koho se můžete obrátit?
Poradenství, skupinové terapie a nejrůznější léky mohou pomoci lidem, kteří si nevědí rady se svými problémy. Nebojte se poprosit svého lékaře o radu nebo sami vyhledejte psychologickou pomoc – psychoterapii.
Pokud máte dotazy k volbě léků, dávkování či kontraindikacím, zeptejte se lékárníků v online poradně na Lékárna.cz. Zeptejte se jich sami, nebo se podívejte na dotazy, které už zodpověděli.