Ze všech registrovaných otrav v Česku jich celá polovina připadá na děti. Nejčastěji se jedná o batolata, která jsou neuvěřitelně akční, pohyblivá a touží svět kolem sebe poznat všemi smysly. Všechno ochutnávat je pro ně přirozené. Některé věci je ovšem potřeba před nimi uklízet do výšky, pod zámek a stejně pro jistotu přidat hlídacího psa.
Víte, že…
- K 70 – 90 % otrav dochází doma?
- Nejnebezpečnějším místem je kuchyň? Tam dochází ke 3/4 dětských otrav.
- Nejčastěji se děti otráví léky, chemickými látkami (čisticími prostředky) a rostlinami?
- Houbové otravy se na celkovém počtu podílí 1 %, rtuť 3 % a školní pomůcky (doufám, že nedávám zbraň do rukou odpůrcům školy) 2 %?
Kam se obrátit v případě otravy? Čtěte zde...
Léky
Otravou léky jsou nejvíc ohroženy děti ve věku 1 – 5 let. Mimo obyčejné zvědavosti za otravou léky stojí tzv. léčebné omyly nebo přesvědčení, že dítě jí vlastně bonbóny.
Léčebné omyly: Často neúmyslné předávkování lékem, kdy si rodiče nejsou jistí dávkou a podají příliš vysokou nebo jednu dávku podá víc dospělých. Stává se to třeba v noci, nebo když se dospělí u nemocného dítěte střídají. „Nezřídka se také stává, že dospělí léky zamění nebo podají např. místo sirupu éterický olej,“ uvádí Kateřina Mrázová z Toxikologického informačního střediska. Na první pohled se to zdá neuvěřitelné, ale vzpomeňme si na to, kolikrát jsme byli nuceni uprostřed noci v polospánku lovit sirup proti horečce nebo antibiotika předepsaná po osmi hodinách. Mezi léčebné omyly patří i podání nevhodného léku - např. určeného jen pro dospělé.
Léky = bonbóny: "O lécích by dospělí v žádném případě neměli mluvit jako o pamlscích. A to ani o vitamínech nebo přípravcích na podporu imunity. Když děti někde "bonbónky" najdou, sní je všechny," upozorňuje Mrázová.
Chemické látky v domácnosti, zejména čisticí prostředky
Počet těchto otrav u dětí stále stoupá. Jedním z důvodů je obrovské množství chemikálií na trhu, často ve velmi atraktivních obalech. Není výjimkou, že obaly napodobují obal nápoje, někdy vypadají podobně jako dětská pitíčka. Dalším důvodem je stále oblíbené stáčení čisticích prostředků do neoriginálních obalů, často PET lahví od minerálek. Tam navíc případné řešení otravy komplikuje, že se nedá zjistit přesné složení přípravku.
Mezi nejčastěji "ochutnané" chemikálie v domácnosti patří:
- avivážní prostředky
- leštěnky na nábytek a další přípravky obsahující benzín, petrolej nebo minerální oleje
- odstraňovače skvrn na textil
- čističe odpadů
- přípravky na čištění sanitární techniky
- kosmetika
- chemické látky v dílně, garáži nebo na zahradě – např. Fridex je velmi toxický, ale kvůli nasládlé chuti může dítě vypít i velké množství této látky, což může vést i ke smrtelné otravě.
Vždy je třeba znát přesný název přípravku, podle kterého lze zjistit složení. Čisticí i další chemické prostředky, byť se používají za stejným účelem, mají odlišné složení a některé chemikálie mohou sliznice "jen" dráždit, jiné poleptat. A na tom závisí rozhodnutí o správné léčbě.
Je dobré mít na paměti, že k otravám často dochází na návštěvě, kde je pro děti všechno nové a tudíž vhodné k prozkoumávání a kde nejsou na stálou přítomnost dětí zvyklí, tzn., že chemikálie nemusí mít zamčeny nebo jsou léky běžně v dosahu na kredenci.
Rostliny
Otravy rostlinami mají většinou příznivý průběh, protože děti obvykle ochutnají jen malé množství.
Celoročně se objevují otravy pokojovými rostlinami, mezi nejčastěji pěstované nebezpečné rostliny patří diefenbachie, pryšec trojhranný nebo Kristova koruna.
V zahradách se pak objevují např. tyto jedovaté rostliny: oleandr, durman obecný (panenská okurka), konvalinka vonná, lýkovec jedovatý, některé zimolezy...
Malé děti je třeba mít pod dozorem i ve volné přírodě, kde mohou např. zaměnit vraní oko za borůvku, v parcích jsou zase často k vidění např. tis červený nebo čilimník obecný.
Jedovaté houby
Otravy houbami sice nejsou tak časté, ale o to nebezpečnější. I malé množství houby může totiž způsobit těžkou otravu. Jednou ze záludností houbových otrav je, jak uvádí Kateřina Mrázová, "opožděný nástup příznaků. Např. u naší nejjedovatější houby, muchomůrky zelené, nastupují příznaky otravy, jako jsou průjem a zvracení, až po 12 – 24 hodinách."
K dalším běžným jedovatým houbám patří např. muchomůrka tygrovaná, muchomůrka červená nebo holubinka vrhavka. Démonizovaný hřib satan je u nás velice vzácný.
Čtěte příště: Jak otravám zabránit, Co dělat, když máme podezření na otravu
Pokud máte zkušenosti s řešením otravy u dětí, podělte se o ně s ostatními v diskusi nebo nám napište!
Přidat nový komentář