Dnes je to 16dní co nekouřím!!!Začala jsem s nikotinovými náplastmi a 10den jsem zjistila,že jsem náplast zapoměla nalepit tak už jsem 6den bez nich...jde to,nejvíce mi pomohli v tom,že jsem se už celkem naučila žít bez cigarety,ale samozřejmě některé dny si ani nevzpomenu a jiné jsem v depresy protože ta mtška se mi vrtá do hlavy každých 10minut.Jsem odhodlaná si už nikdy nezapálit.Nejvíce mě mrzí,že ani v těhotenství jsem nepřestala kouřit.Mám naštěstí zdravé dcerky ale ta maličká je uplakaná tak jí nosím v šátku...u kočárku někde za rohem jsem si ještě zakouřila,ale s miminem v šátku to bych nikdy neudělala a taky jsem se rozhodla žít ekologicky...začala jsem tím,že jsem přestala kouřit,malé nasadila látkové pleny třídím odpad.Mám sen a to je moje největší motivace ....peníze co jsem měsíčně prokouřila je hypotéka na baráček....a když přestane kouřit i manžel a že to plánuje tak budu žít konečně tak jak o tom sním.....vesnická usedlost,zvířátka velká zahrada........tak zdar nekouření
Jaké abstinenční příznaky provázejí odvykání kouření?
Přestanete-li tělu dodávat nikotin, na který je zvyklé, mohou se dostavit nepříjemné abstinenční příznaky. Každé tělo reaguje jinak. Nejčastějšími negativními příznaky odvykání kouření jsou zejména podrážděnost, neschopnost soustředění, silná nutkavá touha po cigaretě, deprese, špatná nálada nebo zvýšená chuť k jídlu. Abstinenční příznaky obvykle odezní během pár prvních týdnů odvykání. V současnosti navíc existuje více druhů léčby, které nepříjemné abstinenční příznaky potlačují.
Proč je tak těžké přestat kouřit?
Závislost na nikotinu je příčinou vaší chuti na cigaretu. Nikotinová závislost je jednak fyzická a jednak psychická. To znamená, že kromě fyzických abstinenčních příznaků jako podrážděnost, neschopnost soustředění nebo zvýšená chuť k jídlu, vám další těžkosti při odvykání způsobují také situace, kdy jste byl/a zvyklý/á kouřit. Kouření Vás naučilo spojovat si cigaretu s určitými každodenními činnostmi, jako je ranní posezení u kávy s cigaretou, chvilková relaxace cigaretou ... Naštěstí existuje způsob, jak se naučit žít i bez cigarety. Na abstinenční příznaky navíc existují léky, s jejichž pomocí je dokážete překonat.
Kde mi mohou pomoci s odvykáním kouření?
Odvykat kouření bez odborné pomoci má velmi malou šanci na úspěch – pouhá 2 % kuřáků opravdu dokáží přestat. Proto je velmi důležité, abyste navštívil/a svého lékaře nebo jedno z odborných centerpro léčbu závislosti na tabáku , která vznikají po celé České republice. Závislost na tabáku je nemoc, není se tedy třeba návštěvy lékaře obávat. Zdravotník Vám poskytne důležité a hodnotné informace o způsobech léčby, poradí Vám, čeho se během odvykání vyvarovat a jak se naopak chovat, aby abstinenční příznaky byly zcela mizivé.
Jak poznám sílu své závislosti na nikotinu?
Častokrát si stačí odpovědět pouze na jedinou otázku: Zapalujete si první cigaretu do hodiny od probuzení? Pokud si odpovíte kladně, patříte s největší pravděpodobností mezi 44 % silně závislých kuřáků. Celosvětově se pro zjištění míry závislosti používá Fagerströmův test závislosti na nikotinu.
Přiberu během odvykání kouření na váze?
Nikotin působí na peristaltiku, ale také na enzym podporující spalování tuků. Jakmile přestanete tělu nikotin dodávat, trvá několik týdnů, než se obnoví přirozená funkce tohoto enzymu. Během prvních pár týdnů byste skutečně mohl/a přibýt na váze. Stačí ovšem nasadit program mírně redukční diety , tedy dodržovat pitný režim, jíst pětkrát denně po malých porcích, přidat zeleninu a ovoce, a kilogramů navíc se nemusíte obávat.
Přidat nový komentář