Chudokrevnost je stav, při kterém je v krvi nedostatek hemoglobinu (krevního barviva v červených krvinkách, zodpovědného za přenos kyslíku z plic do tkání), velmi často bývá tento stav spojen s početním nedostatkem červených krvinek v krvi.
Nedostatkem železa jsou ohroženější ženy, rychle rostoucí děti a senioři
Během života nastává celá řada situací, kdy železo z běžné stravy nestačí. Nedostatkem železa jsou ohroženější ženy, například kvůli silné menstruaci nebo v těhotenství, kdy organismus musí vyrobit krev i pro miminko a jeho zdravý vývoj. Poptávka po železe se u nastávajících maminek zvyšuje ve 2. a 3. trimestru. Zde nepokrývá pouze potřebu miminka, nýbrž lze jeho přísun chápat i jako jistou formu přípravy na porod a šestinedělí, tedy období nezřídka provázené i výraznějšími krevními ztrátami. Nedostatek železa se velmi často týká i aktivních sportovců kvůli větší míře pocení, kdy organismus přichází o minerály. Železo jim pak schází pro transport kyslíku v těle a sportovní výkon je horší, než by mohl být. Dalšími rizikovými skupinami jsou rychle rostoucí děti nebo senioři. Špatné stravovací návyky ale mohou vést k nedostatku železa nebo později dokonce k anémii u kohokoli.
Příznaky nedostatku železa
Hlavními příznaky nedostatku železa může být kromě únavy i nedostatek energie, poruchy koncentrace a pokles výkonnosti v práci či ve škole, vypadávání vlasů, lámavost nehtů, mírné bolesti hlavy, dušnost, bledost, snížená imunita, nervozita, nespavost, rychlý tlukot srdce, studené ruce a nohy a závratě.
Deficit železa v krvi není těžké prokázat
Lze to buď s použitím domácího testu, kdy se stačí pouze lehce píchnout do prstu a počkat si na výsledek, nebo pomocí krevního testu u praktického lékaře, na který má každý nárok během preventivní prohlídky jednou za dva roky. Tato vyšetření spolehlivě stanoví hladinu železa v krvi (tzv. transportní železo), ale nevypovídají nic o zásobách železa v organismu. Zásobní železo se totiž běžně nevyšetřuje. Pokud delší dobu převládají ztráty železa nad jeho příjmem (již zmiňované těhotné ženy a ženy se silnou menstruací, nebo pacienti s chorobami trávicího traktu, kdy i přes dostatečný příjem železa v potravě není střevo schopno toto železo vstřebat do organismu), může dojít k vyčerpání zásob železa a objeví se deficit i transportního železa v krvi.
Železo doplní potraviny i doplňky stravy
Železo je obsaženo v celé řadě druhů ovoce a zeleniny (například meruňky nebo červená řepa), v oříšcích a semenech a především v tmavém mase. V případě nevyvážené, jednostranné stravy nebo při omezení příjmu masa (zejména tmavého) může snadno dojít k nedostatečnému příjmu železa do organismu.
V případě akutního nedostatku lze železo do organismu dodat pomocí produktů s jeho obsahem. Velkou nabídku naleznete v internetovém obchodu Lékárna.cz.