ASTMA je onemocnění, které bylo popisováno již ve středověku jako choroba nedostatkem dechu, nemoc se stíženým dechem. Dnes víme, že astma je onemocnění dýchacích cest, založené na podkladě chronického zánětu průdušek, který je spojen s projevy zvýšené citlivosti a zvýšené reaktivity průdušek a s projevy zúžení dýchacích cest ...
Při pobytu na slunci mohou své potíže naopak zmírnit. Může za to vitamin D, jehož nedostatek v těle projevy alergické rýmy dokáže zhoršit až o 80 procent. Alergičtí pacienti by proto měli v kritickém období více pobývat na slunci či do svého jídelníčku zařadit potraviny, které tento vitamin obsahují.
Díky slunečnímu záření se v těle tvoří vitamin D, který je důležitý zejména pro kosti, svaly a zuby. Jeho nedostatek pak může způsobovat svalovou slabost, srdeční selhání a řadu dalších nemocí. Doposud se ale nevědělo, že zhoršuje i průběh alergické rýmy.
V některých případech až o 80 procent. Lidé trpící tímto onemocněním dýchacích cest by se proto slunečnímu záření rozhodně neměli vyhýbat.
Pro zlepšení svého zdravotního stavu by pacienti do svého jídelníčku také měli zařadit například ryby, vejce, mléko a mléčné výrobky, tedy potraviny, které tento vitamin rovněž obsahují.
Alergická rýma je rozšířený zdravotní problém
Alergická rýma je jedním z nejčastějších chronických alergických onemocnění horních cest dýchacích, které podle kvalifikovaných odhadů postihuje asi 20 procent lidí na celém světě. „Mnoho z nich si přitom nepřipouští, že by jejich rýma mohla být chronické povahy, a proto se neléčí vůbec nebo nesprávně pomocí volně prodejných léků – např. nosních kapek. Mezi spouštěče alergické rýmy patří zejména pyly, roztoče, domácí prach, dále plísně či zvířecí alergeny. Nejčastěji se projevuje na jaře s vazbou na rychlý nástup pylů jarních stromů, někteří lidé ale trpí i její celoroční formou,“ říká MUDr. Irena Krčmová, Ph.D., primářka Ústavu klinické imunologie a alergologie Fakultní nemocnice v Hradci Králové.
Toto onemocnění má velmi negativní vliv na kvalitu jeho života. Alergická rýma a její průvodní projevy, mezi které patří například zánět spojivek nebo zhoršené dýchání díky nosnímu ucpávání, totiž výrazně snižují kvalitu spánku či pracovní výkonnost. Potíže mohou být omezeny na přijatelnou míru v případě, že nemocný navštíví lékaře a včasně nasadí protialergickou léčbu.
Neléčená alergická rýma může přerůst v závažné astmatické onemocnění
Pokud se pacient spolehne na „samoléčbu“, vystavuje se riziku, že se z původně méně závažné zdravotní komplikace může rozvinout chronické astma. „Opatrnost je rozhodně na místě. Řada lidí totiž alergickou rýmu podceňuje a považuje ji za banální onemocnění či mylně za obyčejné nachlazení. Pokud ale pacient nepřijde včas, u téměř poloviny z nich hrozí vývoj v průduškové astma, které je celoživotním onemocněním, někdy i se závažným průběhem. V průměru umírá v České republice na astma téměř 100 pacientů ročně,“ uzavírá MUDr. Irena Krčmová, Ph.D.