Dobrý den paní Kamilo, s Vaším příběhem se naprosto stotožňuji. Já sama tinnitem trpím ve svých dvaceti letech již téměř rok. Vše začalo nejprve silnou rýmou a ucpáním dutin kdy mi uši zalehly. O něco později když jsem šla do práce se mi stala velice nepříjemná věc, Při vstupu do obchodu jsem špatně zadala PIN a spustil se alarm. Naprosto nesnesitelný zvuk trýznil moje uši více než 15 minut než jsem uměla přístroj zpravit. Utrpěla jsem tím velký psychický šok a pocit beznaděje. Jsem si téměř jista že toto bylo spouštěčem mého problému. Ale kde hledat příčinu? Myslím, že ta bude někde uložena v mé psychice a já mám za úkol ji najít a zpracovat. Mám před sebou jistě dlouhou cestu do svého nitra, kam mi snad správní lidé pomohou se nasměrovat. Proto i Vám mohu poradit nevzdávat se a hledat odpověď pouze hluboko v sobě. Věřím, že uvědoměním se ke změně k lepšímu dopracujete. Přeji hodně trpělivosti všem,kteří sdílejí stejný problém.
Možná jste ten pocit zažili po koncertu oblíbené kapely, kdy jste byli pár hodin ve velkém hluku. Možná vám "hučelo" v uchu následkem rýmy nebo v letadle při startu. Připomeňte si ten pocit - tlak, hluk v hlavě, zalehlé uši, zvuk k vám přichází jaksi z dálky, v uchu píchá a bolí... A představte si, že tenhle stav netrvá pár minut, ale dny, týdny, měsíce a roky... Úlevy v podobě vyléčení se pacienti dočkají většinou po dlouhé léčbě a někteří se musí s tinnitem smířit na zbytek života. Jak se s tím dá ale žít? Pacienti se většinou snaží své potíže nevnímat a neradi o nich i mluví. Stávají se pro ně tabu, proto jsme rádi, že nám svůj příběh pověděla paní Kamila (43 let).
Nechtělo se mi takhle žít
Můj život s tinitem začal asi před rokem. Po lehkém nachlazení jsem se probudila s pocitem zalehlého ucha. Pomyslela jsem si, že to je následkem rýmy, ale ani po čtyřech dnech zalehlost neustupovala, naopak se přidalo nepříjemné hučení. Zašla jsem ke svému ORL lékaři, který mi jako "první pomoc" propláchl uši. Protože to nepomohlo, poslal mne na chirurgii, že to je "od zad". Tam jsem dostala kupu léků a když jsem z ambulance vyšla ven, k hučení se přidala i závrať a já jela šupem do nemocnice. Na ORL mi po vyšetření řekli, že jsem měla přijít hned při prvním pocitu zalehnutí (kdo by běžel hned k doktorovi?) a ihned mne hospitalizovali. Dostala jsem "kapačky" s Cavintonem a po třech dnech byla propuštěna domů a na "kapačky" docházela ambulantně. Následovala vyšetření na neurologii a magnetická rezonance mozku, ale žádné změny, které by zapříčinily problémy s hučením a sluchem (sluch v hučícím uchu se výrazně zhoršil), se neprokázaly.A jaké bylo v tu chvíli doporučení lékařů? Vyvarovat se stresu, nemyslet na hučení (téměř neproveditelné), chodit na dlouhé procházky do přírody….
Po skončení "kapaček" jsem se vrátila se do práce. Začaly zatím nejhorší dny mého života s tinitem. Hučení se stupňovalo, nebyla jsem schopná soustředit na práci, snažila jsem se šum přehlušit poslechem rádia. Nejlépe mi bylo v autě, autobuse, v obchodě, všude tam, kde je hluk a ruch. Domů jsem přijela vyčerpaná z "hučení" a jen jsem si chtěla jít lehnout a zaspat "to". (Většina lidí s tinnitem má problém s usínáním, ale to mne naštěstí minulo). Říkala jsem si, že takhle snad ani dál žít nechci. Slyšela jsem o tom, že tinnitus byl příčinou toho, že někdo skočil z mostu. Nedivila jsem se... Lékařka mi předepsala antidepresiva, že se musím zklidnit a smířit se s nemocí.
O pár týdnů později jsem dala výpověď a rozhodla se, že se věnovat pouze "vyléčení". Začala jsem chodit do barokomory, která simuluje ponor pod vodu, kde se inhaluje kyslík. To mi pomohlo zejména psychicky. Denně jsem se vídala s lidmi stejně postiženými. A co víc, přesvědčila jsem se, že moje "hučení" je vlastně ještě dobré. Jedna paní slyšela v uchu už více než dva roky bzukot komára. Další pán slyšel všechny hlasy "kovově" a v uchu mu v několikavteřinových intervalech vyzváněl telefon.....
Po absolvování 30 ponorů v barokomoře jsem začala chodit na rehabilitace s krční páteří a zaplatila jsem si 10 laserových terapií, zajišťujících lepší prokrvení ucha. Veškerou zmiňovnou léčbu jsem stihla asi ve třech měsících od nástupu nemoci. Nyní chodím na pravidelné kontroly na ORL, užívám léky (Cavinton a Betaserc) a snažím se s mým uchem neválčit, ale žít v symbióze.. Hučení si žije vlastním životem. Nevysledovala jsem žádný vliv počasí, fyzické zátěže, stresu či čehokoliv jiného. Někdy mi "hučí" méně (někdy to dokonce i přestanu vnímat), jindy více (pořád si mačkám ucho v domnění úlevy, která ale nepřichází). Psychicky jsem na tom určitě lépe. Za rok života s tinitem jsem se dokázala smířit s tím, že už "nepřejde". A že zkrátka musím bojovat a naučit se s nemocí žít.
Nejdůležitější je přijít včas, vzkazuje lékař
Jak příběh Kamily komentuje odborník?
Je to dost typický případ, kdy po banálním nachlazení dojde k invazi infekčního agens do vnitřního ucha. Tam se může dostat bud přestupem přímo z ucha středního anebo oběhovým systémem - krevní cestou.
Pacientka vyšetřena správně, výplach ucha v tomto případě nic neřešil, pateř na těchto problémech může svůj podíl mít rovněž. Aplikace infuzí byla naprosto správná, vyzdvihl bych rovněž i použití HBO v situaci, kdy bylo patrno, že infuze nemají velký úspěch.
Že pacientka "neběžela" hned k lékaři je logické, takto se ale velmi často ztratí šance na úpravu. Nemá cenu nic si vyčítat, ale 4 dny jsou velmi podstatné zpoždění, k tomu musím ještě i přičíst zbytečný výplach ucha.
Docházení na pravidelné kontroly je účelné: lékař ve spolupráci s pacientem by společnými silami měli dostat tinnitus "pod kontrolu" - tak se hezky nazývá v anglosaské literatuře. Jde o stav, kdy by oni měli kontrolovat tinnitus a nikoliv aby tinnitus kontroloval je…
Fáze, kdy již tinnitus je subchronický vyžaduje ještě vyzkoušet další postupy jako ošetření osového myoskeletálního segmentu ev. použití neinvazivního laseru. Připadně kombinace -suverénní postup neexistuje, terapii nutno individuálně stanovit. To vše pacientka absolvovala, možná bych ji doporučil Egb 761 a vysadit Betaserc.O tinnitu se naši čtenáři bavili i v našich diskusích. Paní Kamile pomohlo vědět, že s tinnitem není sama, že to řeší a zvládají i ostatní. Pomozte tedy sobě i těm druhým a zapojte se do diskuse. Můžete nám také napsat.
Více o tinnitu se dočtete těchto článcích na Ordinace.cz:
Přidat nový komentář