Inzerce https://www.lekarna.cz/posileni-imunity/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=posileni-imunity

Nebezpečnou bakterii nosí ve střevech čtvrtina z nás

( Renata Vyšínová | přečteno: 20474x )

Bakterii Clostridium difficile, která už letos zavinila smrt padesáti lidí, je podle odborníků součástí střevní flóry zhruba u pětadvaceti procent z nás.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

„Především je nutno zdůraznit, že klostridia jsou běžnou součástí anaerobní střevní flóry zhruba u čtvrtiny populace -  a není to patologie,“ říká prof. MUDr. Hana Matějovská Kubešová, CSc. přednostka Kliniky interní, geriatrie a praktického lékařství LFMU FN Brno. To, že se bakterie stane nebezpečím, má na svědomí porušení rovnováhy střevní flóry. „Tuto rovnováhu nejčastěji poruší podávání antibiotické terapie. Protože se v posledních letech vyskytuje řada odolných stafylokoků, enterokoků i gramnegativních bakterií, jsou zvláště v nemocnicích používána specifičtější a specifičtější antibiotika, která zvyšují selekční tlak – znamená to, že způsobí přežití jen těch nejodolnějších bakterií. O tomto trendu víme již delší dobu, já sama jsem první klostridiovou enterokolitidu viděla někdy v roce 1993,“ vysvětluje profesorka Matějovská Kubešová.

Klostridiovým onemocněním jsou ohroženi zvláště starší oslabení jedinci, přeléčováni kombinační antibiotickou terapií. „Onemocnění se obvykle projevuje jako horečnatý průjem s možností příměsi hlenu a krve s rizikem dehydratace až orgánového selhání u straších nemocných. Přenosu na okolí je možno zabránit dodržováním běžných opatření hygieny rukou v případě laiků a bariérovým ošetřováním v prostředí nemocnice. Zdravý neoslabený jedinec by se nakazit neměl,“ říká profesorka Matějovská Kubešová.

Spóry Clostridium difficile se vyskytují běžně v prostředí, jako jsou koupelny, výlevky a podlahy v nemocnicích a zařízeních dlouhodobé péče a mohou přetrvávat v místnostech, kde pobývaly infikované osoby, až 40 dnů. Zvýšené riziko onemocnění je zejména u nemocných, kteří užívali širokospektrá antibiotika, působící hlavně proti anaerobním mikrobům, jako jsou např. cefalosporiny, klindamycin, ampicilin/amoxicilin, fluorochinolony atp. Nemoc se projeví nejčastěji 3 až 9 dnů po nasazení antibiotik, ale někdy až za řadu týdnů. Nejvýznamnějším vyvolávajícím faktorem je porušení normálního poměru jednotlivých druhů bakterií (mikroflóry) ve střevě, způsobené antibiotickou léčbou. Tato podmínka je splněna u více než 90 % nemocných.

Jak často berete antibiotika? Napište nám v diskusi nebo na mail [email protected].

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Jana V

DObrý den, má maminka májiž 7 let problémy s dutinami a její prakt. lékařka ji neustále dává nová a jiná antibiotika typu Klcid 500 atd.Její stav se místo toho aby se lepšil, stále horší. Dává jí je i bez vyšetření krve, t.j necíleně na určitou skupinu bakterií , či virů.Jsem laik, ale přesto vím, že ATB by se měla dávat jen po zjištění nějakého problému v krvi, ne jen dle příznaků. Myslím si, že jí ATB dává lékařka zbytečně. Maminka má z toho zničený žaludek, mikrofloru ve střevech ani nemluvím. Místo toho , aby jí poslala na cílený odběr např na chlamydie, zl. stafylokoka apod. ji cpe stále jen ATB a pořád dokola s odstupm cca 1 m. Mamince byl po operaci dutin zjištěn zl. stafylokok a od té dfoby má vleklé potíže různého typu. Tlak v hlavě, bolest hlavy a krč. páteře. astma, nemůže dýchat,točí se jí hlava, padá. Každý večer již 7 let 1 h. smrká a kašlá hnisavé hleny , které jí jdou až z hlavy. Nezdá se mi postup její lékařky, vzala jí jen párkrát za 7 let krev a řekla, že žádný zánět nemá. Ale jak víme , některé bakterie z pouhého zákl. odběru nejdou zjistit, musí to být cílený odběr. To jí ale lékařka nikdy neudělala. Nezdá se mi tento postup, prosím o vaši reakci , či doporučení. Děkuji, s pozdravem Jana V

Jana

já bych změnila lékaře.

Tereza

Určitě doporučuji změnu lékaře.Vaše maminka už může být vůči antibiotikám rezistentní a už ji zřejmě nejen nezabírají,ale naopak škodí.Znám i lékaře,kteří předepisují antibiotika bez toho,aby pacienta viděli.Nenechte se odbít a pokud lékařka nenavrhne jiný postup,požádejte o kartu a změňte lékaře,vaše maminka má zdraví pouze jedno.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 5. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

83%
17%
Zatím hlasovalo 92 lidí

Mohlo by vás zajímat

LDL-aferéza

LDL-aferéza je přístrojová léčebná metoda, která umožňuje selektivní odstranění cholesterolu z krve pacienta. Je v současné době nejúčinnější a přitom bezpečnou metodou léčby zvýšené koncentrace cholesterolu v krvi - hypercholesterolémie.

Po šedesátce je třeba manažera v první linii vystřídat

Rozhovor Dr. Vladimíra Finsterleho s MUDr. Janem Burianem, bývalým ředitelem FN Brno.

Závislost na hrách způsobuje obezitu, ale i problémy se srdcem

Dětí, které tráví hodiny u počítače, je stále víc. Bohužel si tím škodí psychicky i fyzicky. Lékaři varují, že pravidelné vysedávání před monitorem má vliv na vznik obezity, ale i na problémy se srdcem.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce