Onkoprevence je součástí zubní preventivní prohlídky
Onkologická prevence je dokonce povinnou součástí stomatologických preventivních prohlídek, a jako taková je samozřejmě hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Týká se všech pacientů, nejen kuřáků; pokud ale kouříte, máte samozřejmě vyšší riziko takového onemocnění.
Ale zpět k zubním preventivním prohlídkám.
„Jejich obsahem je podle vyhlášky o preventivních prohlídkách mj. prevence onkologická, zaměřená na pátrání po přednádorových změnách i nádorových projevech na chrupu, parodontu, čelistech a měkkých tkáních obličeje a krku. Nejde tedy jen o vyšetření samotné dutiny ústní, natož jen zubů,” upozorňuje Vlastimil Sršeň, tiskový mluvčí VZP..
Takové vyšetření je součástí preventivní prohlídky jak u dětí, tak u dospělých a je i součástí preventivních prohlídek těhotných žen, které se provádějí dvakrát v průběhu těhotenství.
Děti by měly první preventivní prohlídku absolvovat mezi šestým až dvanáctým měsícem života a pak vždy dvakrát ročně do 18 let věku, zpravidla po uplynutí 5 měsíců po provedení poslední zubní preventivní prohlídky.
Dospělí mají podle zmíněné vyhlášky nárok na jednu preventivní prohlídku ročně a vedle toho, rovněž s odstupem 5 měsíců, na ještě jednu další prohlídku plně hrazenou z veřejného zdravotního pojištění. Na tu se vyplatí také zajít, i když nepociťujete žádné problémy. Zubař by tedy svého registrovaného pacienta měl vidět vždy 2x do roka.
Každému pacientovi má lékař při preventivní prohlídce vždy provést nejen vyšetření stavu chrupu, parodontu, stavu sliznice a měkkých tkání dutiny ústní, ale i prevenci onkologickou.
Čtěte také: Kouření a jeho vliv na dutinu ústní
K zubaři i s protézou
Nejen proto by měli k zubaři pravidelně docházet i lidé s totální zubní náhradou a to právě kvůli onkologické prevenci.
Pokud lékař u pacienta zjistí přednádorové nebo nádorové změny, odešle ho na další vyšetření na příslušné odborné pracoviště. Jestliže máte podezření, že ve vašich ústech „není něco v pořádku“, měl byste samozřejmě lékaře upozornit, aby se na dané místo cíleně zaměřil.
Čtěte také: Rentgen ve stomatologii – strašák, nebo pomocník?
Rakovina dutiny ústní
„Raná stadia onemocnění mohou někdy probíhat bez viditelných příznaků, později však pacient většinou zaznamená nehojící se vřed v ústech, i nebolestivý, mívá problémy s polykáním, hůře se mu mluví nebo se mu zvětší uzliny na krku. Důležitou roli proto hraje prevence,“ upozorňuje MDDr. Adam Šíma z Dentální kliniky Jan Stuchlík.
Rizikové faktory: kouření a přemíra alkoholu
Nádory ústní dutiny tvoří přibližně 5 % případů všech zhoubných onemocnění. Na jejich vzniku se významně podílí životní styl. Vyšší riziko onemocnění mají silní kuřáci, mezi další faktory, které vznik rakoviny úst ovlivňují, patří ale i konzumace koncentrovaných alkoholických nápojů. Vhodné je nevystavovat se nadměrnému slunění, tedy ultrafialovému záření, a obezřetnost se doporučuje i v případě dřívějšího výskytu tohoto onemocnění v rodině. Rakovina dutiny ústní postihuje muže 6x častěji než ženy a objevuje se většinou po šedesátém roce věku.
Mezi hlavní varovné příznaky patří:
- Potíže se žvýkáním a polykáním jídla
- Nepříjemný pocit, že vám něco uvízlo v krku, nebo bolest v ústech
- Bílé nebo červené skvrny na dásních či jazyku
- Boulička zevnitř tváře nebo na jazyku
- Znecitlivění části úst
- Bolák uvnitř ústní dutiny, na dásni či rtu, který navíc při dotyku krvácí
- Otok čelisti
- Změna hlasu
Léčba
Stejně jako u ostatních typů rakoviny hraje při léčbě klíčovou roli včasné odhalení nádoru. Již vzniklý nádor se léčí chirurgickým zásahem, pomocí radioterapie nebo chemoterapeutiky.
Čtěte také: Zubní kaz trápí více než 80 % populace. Jak vzniká a jak se mu bránit?