Kolik z nás si vzpomene teprve večer, že jsme kromě několika hrnků kávy pití moc nedali. Nebo si sklenici vody nalijeme až tehdy, když nás k tomu donutí třeštící hlava. Nechceme, aby se s tím samým problémem potýkaly naše děti. Pokud je naučíme správnému pitnému režimu, bude to pro ně v dospělosti samozřejmost, která jim ušetří nejen zmíněnou bolest hlavy.
Čím jsme mladší, tím více vody naše tělo obsahuje. Malé děti tedy mnohem rychleji pocítí důsledky nedostatku tekutin - únavu, nesoustředěnost, zhoršenou koordinaci. Ale na druhou mají děti potlačen pocit žízně, musí se proto naučit pít vědomě a pravidelně. A to ještě v předškolním věku.
Jak naučit děti dostatečně pít
- Děti především kopírují své rodiče, proto nám nezbývá, než jít sami příkladem – pít častoa po malých doušcích.
- Dohlédněme na to, aby dítě vždy mělo nápoj po ruce a k pití ho často pobízejme.
- Pití patří ke každému jídlu. Z polévek jen vývar může částečně nahradit dávku tekutin. Čerstvá zelenina v salátu sice obsahuje relativně velké množství vody, ale salát by neměl zcela nahradit pití u jídla.
- Co lze ještě dodat k důležitosti snídaně včetně hrnečku čaje? Nezapomeňme, že mléko lze považovat spíš za jídlo než za zdroj vody.
- Vysvětlujme dětem, které nápoje jsou pro ně vhodné, které ne a proč. Více se o tom, kolik a čeho mají děti vypít, můžete dočíst zde.
- Do aktovky každého školáka patří láhev s vhodným nápojem, bude-li barevná a veselá, nebo si ji vybere sám, tím spíš můžeme doufat, že jí dá přednost před automatem s limonádami.
Pokud máte nějaké triky, jak přimět děti dost pít, podělte se, prosím, s ostatními v diskusi nebo nám napište!
Přidat nový komentář