Neexistuje snad žádná oblast výživy, která by byla tak bohatá na informace, jako oblast vztahu výživy k rakovině a současně žádná oblast, kde by se vyskytovalo tolik dezinformací, poskytujících klamnou naději pro pacienty s nádorovým onemocněním. Všechny údaje o nových zaručeně účinných protinádorových látkách, získané na laboratorních zvířatech, hlavně na hlodavcích, je třeba brát se značnou rezervou.
Možná si myslíte, že se vás tato problematika netýká, ale to jste na omylu. Vzhledem k tomu, že rakovinu prsu patří mezi nejčastější onemocnění žen ve věku od 20-54 let, není lepší své tělo pravidelně – jednou za měsíc kontrolovat? Budete mít jistotu, že jste opravdu v pořádku.
Čtěte také: Příznaky rakoviny prsu
Pokud se samovyšetřováním začínáte, provádějte jej první měsíc každý den nebo jednou za dva až tři dny. Takhle se naučíte svá prsa dobře znát a jejich změnu budete pak lehce pozorovat. Následující měsíce poté stačí jedna kontrola měsíčně.
„Prevence je důležitá, protože výskyt rakoviny je čím dál častější. Snažíme se aktuálně zvýšit informovanost o této problematice skrze naši kampaň ,Došel Sensodyne? Sáhni si na prsa,. Od října tak může každý z vás přispět koupí produktů Sensodyne 1 Kč na preventivní kampaň #prsakoule učící, jak správně a pravidelně jednou měsíčně vyšetřovat prsa a odhalit tak rakovinu v časném stádiu,“ vysvětluje brand managerka Sensodyne, Vanda Študentová.
Čtěte také: Vyšetření prsu: ultrazvuk, nebo mamograf?
Jak na samovyšetření prsu?
Sahejte si na ně každý měsíc
Nejlepší to je 5. až 10. den od začátku menstruace. Pokud menstruaci nemáte, vyberte si jakýkoliv den v měsíci. TIP: dopřejte si předtím teplou sprchu. Kůže se krásně uvolní a bude příjemně měkká.
2. Mrkněte na ně do zrcadla
Na začátku svá prsa zkontrolujte pohledem do zrcadla. Jsou stejná jako minule? Zvedněte ruce nad hlavu a prohlédněte si je znovu.
3. Všímejte si ZMĚN
Nejdůležitější je sledovat změny svých prsou, jako je: výtok z bradavky, změna kůže prsu, změna tvaru bradavky, změna tvaru prsu a změna velikosti prsu. Pokožka by neměla být nijak svraštělá nebo abnormálně zbarvená. Bradavky by měly být symetrické, bez výtoku a bez vtažení. Důležité je sledovat i výstupky.
4. Sáhněte si na ně
Nejlépe třemi prsty naplocho, krouživými pohyby. Nejdřív zakružte povrchově, potom trošku do hloubky. Důležité je sledovat nahmatání bouličky nebo drobného výstupku.
5. Prohmatej je celá
Od klíční kosti až do podpaží až k podprsenkové rýze. Všímejte si nerovností na povrchu prsou i uvnitř nich.
6. Vyšetřujte vždy opačnou rukou
Levou rukou prohmatávejte pravé prso a naopak.
TIP: Jestli máte větší prsa, začněte vsedě nebo vestoje a pak to samé zopakujte vleže na boku.
7. A na závěr odměna!
Vezměte prsa do dlaní a promněte je, abyste se ujistily, že jste na nic nezapomněly.
8. Když nic nenahmatáte
Tak si na ně sáhněte zase za měsíc.
Čtěte také: Jaké je riziko, že rakovina prsu propukne právě u vás?
Co dělat, když si něco nahmatáte?
Ihned a osobně navštivte lékaře.
„Holky půjdou za gynekologem či praktickým lékařem. Ti jim vystaví žádanku na odborné vyšetření. Pozn. holky se objednají do akreditovaného mamocentra, které doporučí jejich lékař popř. si ho samy vyhledají na na www.mamo.cz,“ vysvětluje Kateřina Vacková z Loono.